• $7,4126
  • €9,0363
  • 441.833
  • 1542.45
29 Mayıs 2011 Pazar

Yunanistan'ın işi zorlaşıyor!

Yunanistan ve Portekiz, Türkiye'nin 2001 sonrası yaptıklarını yapamıyorlar ve bu nedenle başları belaya girecek. 
Türkiye 2001 yılında kriz ortamına girdiğinde yüzde 12 civarında bir bütçe açığı/GSYİH oranı ve yüzde 80 limitine dayanmış bir net borç/GSYİH oranı ile kabaca Yunanistan'ın bugün içinde bulunduğu mali durumdaydı. Üstelik de Avrupa Birliği üyesi değildi. Üstelik Türkiye IMF-Dünya Bankası'ndan sadece 40 milyar dolarlık bir borç limiti sağlamıştı. Peki Türkiye ne yapmıştı da problemden kurtulmuştu?
Birincisi, IMF ve Dünya Bankası'ndan gelen fonlarla kamu ve özel banka sisteminin sorunlarını çözmüş; BDDK ve TMSF'nin icraatıyla ve bankalar kanunu değişiklikleriyle denetim artışı yoluyla finans sistemini problem olmaktan çıkarmıştı.
İkincisi, yüzde 6 civarında bir faiz dışı fazla oluşturmaya çalışmış ve bunun için gelirlerini arttırmak ve giderlerini kısmak zorunda kalmıştı. Bu arada da sosyal güvenlik sisteminde oluşan açıkların sınırlanabilmesi için yasal ve yapısal önlemler getirmişti.
 Üçüncüsü, ciddi bir özelleştirme programına başlamış ve hızla özelleştirme geliri kaynaklı fon sağlamayı başarmıştı.
Tabii ki bir miktar para yaratarak senyoraj geliri de elde etmişti.
Diğer taraftan da reel faiz düzeyini düşürmek ve reel büyümeyi hızlandırmak için gerekli, siyasi ortam değişikliği, Batı ile uzlaşma, IMF programına devam ve AB ile yakınlaşma programları uygulamıştı.
Sonuçta vergi hasılatı arttırılabilmiş, kamu giderleri kısılmış ve ülke hedeflenen borç ve bütçe açığı oranlarına planlanandan çok önce varabilmişti. 
Grafikte Türkiye'nin kabaca 5 yıl içinde sorunlarını çözebildiği ve piyasalardan borçlanabilir hale geldiği görülüyor. Yunanistan'ın yapması gereken de buydu.
Halbuki Yunanistan ne yapıyor? Yapması gerekenlerin ve söz verdiklerinin hiçbirini yapmıyor veya eksik yapıyor. Bu da IMF tarafından söz verilen paraları alamamasının ve Avrupa içinden gelecek yardımların da direnişle karşılaşmasının kapısını açıyor.
IMF baş iktisatçısı Olivier Blanchard bu hafta Yunanistan'ın bu tutumu nedeniyle en geç 2012 yılı ortasında kayaya çarpacağını ve piyasalardan borçlanabilir hale gelemeyeceğini söylüyor.
29 Haziran'da yapılacak IMF yardım dilimi ödemesi de gerçekleşemezse, Avrupa çok zor durumda kalacak. Toplam parasal destek olan 110 milyar euronun (30 milyarı IMF ve 80 milyarı AB ülkeleri tarafından karşılanacaktı) sağlanamaması gündeme geliyor. 
Özetle Yunanistan'ın durumu çok çok kritik!
"tablo.20110528231853.jpg"

<p>HDP Esenyurt ilçe binasında asılı, terör örgütü PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın afiş ve posterleri

HDP binasına baskın

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Soğuk havaların etkisini arttırdığı Erzincan'da, Girlevik Şelalesi dondu

MİLGEM Projesi'nin 5'inci gemisi denize indi