• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
4 Eylül 2015 Cuma

Yunanistan’da zor koalisyonlar sorunu geliyor

Atina’dan gelen haberler pek hoş değil. Yunanistan’ın yeniden kararsızlık sorunu yaşamasının olasılığı pek küçük değil. Hatırlanırsa Syriza Partisi Başkanı Tsipras parti içindeki desteğin bir kısımını kaybedince üç hafta kadar bir zaman içinde (20 Eylül tarihinde) bir seçim yapılabilmesi için istifa etmişti. Geçtiğimiz günlerde yapılan anketlerden çıkan sonuçlar Syriza partisinin desteğinin oldukça düştüğünü gösteriyor.Tsipras Ağustos ayının son günlerinde istifa ettiğinde, birçok kişi Syriza’nın yeniden kazanacağını düşünmüştü. Ama son günlerde yeni yapılan anketlerde durum oldukça karışık.

Syriza partisi her ne kadar gene en yüksek oyu alsa da ilk seçildiğinde aldığı yüzde 35 civarındaki oydan yüzde 25 düzeyine kadar gerileyeceği görülüyor. En önemli rakibi Yeni Demokrasi partisinin oyu da düşmüş olmakla beraber, gene de Syriza’dan sadece yüzde üç ile yüzde 1 arasında düşük , yani hafifçe daha az oy alacakmış gibi.
Bu arada Tsipras’ın kişisel desteği de Mart ayındaki yüzde 70 düzeyinden yüzde 29.5 düzeyine düşmüş bulunuyor. Anketlerde diğer yandan da yüzde 15-25 civarında kararsız seçmen bulunduğu sonucuna varılıyor.
Tsipras her ne kadar uzun süre Yunan halkının desteklemediği kemer sıkma politikalarına karşı çıksa da, sonunda özellikle Almanya tarafından bastırılan tasarruf politikalarına teslim olmaya mecbur olmuştu.
Ama bugün Tsipras gözden düşmüş olsa da, gene de kötülerinin en iyisi şeklinde bir değerlendirme ile, azalmış ama diğer partilere, özellikle de geçmişteki büyük partilere göre gene de daha fazla oy alabilecek gibi görünüyor.
41 yaşındaki Tsipras’ın televizyonda ve kampanya turlarında gençliği, sempatik görüntüsü ve hitabet becerisi ile her şeye rağmen diğerlerinden fazla oy alabileceği düşünülmekte. Ama daha evvel küçük bir ortanın sağı parti ile koalisyon yapmış olan Tsipras’ın Ortağı Bağımsız Yunanlılar partisi yüzde 2 civarında oyda kalacak gibi. Tsipras’ın karşısındaki bugünkü rakip Yeni Demokrasi partisi ve bu partinin başındaki Evangelos Meimarakis de bu hafta seçim kampanyasına ve derhal Tsipras’ı hedef alarak saldırıya başladı.
Tsipras anketlerdeki gibi düşük ama gene de en yüksek oyu alırsa, ilk koalisyondaki Bağımsız Yunanistan partisi yüzde 3’lük oy basamağını geçemeyecek gibi göründüğünden yeni ortaklar arama zorunda.
Ama hiçbir parti Yunanistan’ın 300 milletvekili olan Parlamento'sunda çoğunluğu sağlayamayacak. Bu sefer de gene koalisyon gerekecek ama, bu sefer büyük olasılıkla iki parti ile Syriza’nın üçlü koalisyon kurması gerekecek.
Tsipras eski büyük partiler olan Yeni Demokrasi ve Pasok ile koalisyon yapmayacağını, Başbakanlık aşkı olmadığını belirtiyor. Ama diğer yandan da yüzde 5 oy alacak gibi duran merkezci Potami partisi ve herşeye rağmen oyu ancak yüzde 4 civarında olabilecek Pasok ile flört ettiği de düşünülüyor.
Yunanistan’da koalisyonların uzun süreli olamadığı da dikkat edilmesi gereken bir gerçek! Galiba Yunanaistan’da siyaset biraz daha karışacak! En son üzerinde anlaşılan kurtarma operasyonunun da ne olacağı henüz bir muamma olarak ortada!

<p>Türkiye'nin birçok bölgesinde çıkan orman yangınlarını göz önüne alarak İstanbul'da ormanlık alan

Orman yangınlarına karşı denetim

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi