• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
9 Temmuz 2015 Perşembe

Yunanistan‘da, bir evvelki Maliye Bakanı ne diyor?

Gikas Harduavelis, Syriza’nın motosikletli Maliye Bakanı Varoufakis’ten önceki, yani Samaras Hükümeti’nin Haziran 2014 ile Ocak 2015 arasındaki Maliye Bakanı idi. New York Times gazetesine Yunanistan’daki gelişmeler hakkında çok önemli açıklamalar yapmış, iyice özetleyerek aktarıyoruz.

Ona göre son beş ayda yapılamayan şeyler şimdi birkaç günde yapılmak zorunda ama artık karşılıklı güven ortamı da yok. Buraya nasıl gelindi diye sorulunca da Samaras döneminden anlatmaya başlıyor.
“Kasım 2014 tarihinde, altı yıllık felaketten sonra nihayet, GSYİH sayısının yüzde 26 azalmış olmasına rağmen ekonominin büyümeye başladığının işaretleri gelmişti. 8 Aralık’taki ve Troyka ile yapılan toplantıda Avrupa Ekonomi Komisyoneri Pierre Moskovici Yunanistan’ın beşinci inceleme dönemi için yapılması gereken her şeyi yaptığını söylemişti. Bu nedenle de 7.2 milyar euronun hak edildiğini vurgulamıştı. Ancak benim de içinde bulunduğum hükümet 2014 sonunda IMF ile gerçekleştirilen programı planlanandan bir yıl evvel bitirmeyi talep etti. Ama buna kızan IMF 2014 ikinci yarısı için taleplerini daha da sıkılaştırdı.

2020 yılında geri ödenecekti

Halbuki 2015 başında seçim vardı. Anketler de aşırı sol Syriza’nın önde gittiğini gösteriyordu. Bu da IMF’in ülkeye daha fazla nakit girmesini engelleme çabasını getirdi. Aralık 2014 toplantısında IMF ve Avrupa Merkez Bankası Avrupa Komisyonu’nun Yunanistan’ın her anlaşma içeriğini yerine getirdiği konusundaki yargısına destek vermediler. Böylece 2015 seçimlerinde bir evvelki hükümet sorunluluklarını bitirememiş duruma düştü ve seçimi kaybetti.
Seçimi kazananlar işe önyargılı başladılar. Birinci olarak ekonominin gidişatı ile uğraşmak yerine borç konusunu gündemde tutmaya çalıştılar. Halbuki borç 2015 yılının konusu değildi. Borç 2020 yılında geri ödenmeye başlanacak ve düşük faizli ve 30 yıl vadesi olan bir konu idi. Borç konusu bekleyebilirdi.
İkincisi Tsipras Hükümeti ülkeye nakit girişinin önemi yokmuş gibi ‘Bizim 7.2 milyar euro nakit girişine gereksinmemiz yok!’ diyordu. Bu yaklaşımla da ödenmesi gerek küçük meblağları bile ödemediler. Bu da özel sektörde likidite sıkıntısı yarattı.
Üçüncüsü, Tsipras ekibi kredibilitenin önemini, özel sektörün güven hissetmesini gereğini göz ardı ettiler. İş kontratları yerine getirilemedi ve insanlar ve şirketler de bankalardaki paralarını hızla çekmeye başladılar.

Uç görüşlüleri çekiyor

Dördüncüsü, Tsipras ekibi Avrupa yetkililerinin olaylara nasıl baktığını, onların ilkelerini de göz ardı ettiler. Avrupa yetkilileri konsensus ile ve yavaş yavaş hareket edebiliyordu. Extrem bakış açıları ve çözümleri sevmiyorlardı. Tsipras ekibi destek verenleri ve dostları kaybetti, izole oldu. Tsipras ekibi kendi görüşlerini empoze etmeye çalışmaktan başka bir şey yapmaya da çalışmadı. Sanki Euro Bölgesi Yunanistan olmadan ayakta kalamazmış gibi düşünüyorlardı. Bu da çok yanlış bir bakış açısı.
Bugün baktığımızda önümüzdeki birkaç günden oluşan kısa sürede nasıl yaklaşılacağı çok önemli. Kaldı ki Yunanistan’da bürokrasiyi azaltmak, oligopoller ile mücadele etmek, vatandaşlara daha fazla önem vermek gibi reform gelişmeleri çok gerekli. Şimdi, nihayet, Tsipras aşırı görüşlü bakanları bir kenara çekme kararını aldı. Bu doğru bir yaklaşım. Eurodan çıkmak ve yeni para basarak Avrupa dışında kalmak büyük felaketler getirir. Gelecek kuşakların yaşamlarını tahrip edecek kumarları da oynayamayız.”

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı