• $9,3461
  • €10,8654
  • 533.429
  • 1429.31
11 Nisan 2013 Perşembe

Yunanistan'da banka reformu kayaya çarptı!

G.Kıbrıs'ta gerçekleşen bankacılık felaketinden sonra, şimdi de Yunanistan'daki bankacılık reformu adımları 'kayaya çarpmış' gibi gözüküyor. Pazartesi günü Yunanistan'daki bankaların hisselerinin borsa değerleri yüzde 30 düştü, özellikle de NBG ve Eurobank hisseleri hırpalandı.  
Sorunun altında Yunanistan bankalarının birleşerek bir 'megabank"' oluşturmaları konusunda ortaya çıkan güçlükler yatmakta. Yeni 'megabank' 180 milyar euro sermayeli olacak ve böylece batma tehlikesi olmayan dev bir banka yaratılacaktı. Bu banka birleşmesi sonrası ortaya çıkacak finans devi ülkenin 190 milyar euro olan 2012 yılı GSYİH toplamı kadar olacaktı. Ancak birleşen bankaların özel sektörden sermaye artımı kaynağı sağlaması gerekiyordu.  

TÜM MEVDUAT SİGORTALI
Yunanistan Merkez Bankası pazar günü yaptığı açıklamada dış finansörlerle yapılan bankacılık kurtarma ve reform anlaşmasının şartlarından biri olan, NBG ve Eurobank'ın özel sektörden en az yüzde 10 sermaye temin etme mükellefiyetinin yerine getirilemeyeceğinin ortaya çıktığını gündeme getirdi. Sermaye artırma şartı 2012 ekim ayında konmuştu. Bu çerçevede Yunanistan'ın dört büyük bankası NBG, Eurobank, Alpha Bank ve Piraeus Bank'ın en geç 2013 Nisan ayında özel taraftan yeniden sermaye artırma operasyonunu gerçekleştirmeleri gerekiyordu. 
Yunanistan'da tüm mevduat sigortalı. Bu arada da NBG de bir hisse swapı operasyonu ile Şubat ayında Eurobank'ın yüzde 84 hissesini satın almıştı. Bu gerçekleşme de Yunan bankacılığının temel sorunu olan batık krediler ve elde tutulan değeri çok düşmüş olan kamu borcu menkul kıymetlerinden kaynaklanan sorunları aşmak için yapılmıştı. Bu iki bankanın Merkez Bankası tarafından konmuş olan sermaye yeterliliği oranına ulaşabilmesi için toplam 15.6 milyar euro yeni sermaye artışı yapmaları lazımdı. Ama şu anda bankaların anlaşmalara göre özel sektörden bulmaları gereken sermayeyi bulamayacakları ve sonunda devletin resmi kurtarma fonunun devreye girmesi ve bankaların sermayelerini devlete yeni hisse devirleri ve tahvil aktarımı ile sağlaması gündeme geldi. Bu da kabaca banka sisteminin yüzde 40 kadarının devletleştirilmesi demek. Bu nedenle Yunanistan'da bu hafta banka yöneticileri ile devlet temsilcilerinin pazarlıkları ile geçecek. Bu sorunun çözülmemesi halinde 130 milyar euroluk kurtarma operasyonu şartları da yerine getirilmemiş olacağından işler sarpa sarabilir. 

RESESYON DEVAM EDİYOR
Bu nedenle Avrupa Merkez Bankası, IMF ve Avrupa Komisyonu'nun katılımı ile Dublin'de cuma günü yapılacak euro bölgesi Maliye Bakanları toplantısından önce görüşmeler yapılacak.    
Unutulmaması gereken bir faktör de Yunanistan'ın uzun zamandır derin resesyon yaşadığı ve Yunanistan ekonomisinin 2013 yılında da yüzde 4 oranında daralacak olması. Ülkeyi sarsan olgu da aslında bankaların elindeki  kamu borç senetlerinin değerlerinin sıfırlanması sonucu yapılmak zorunda kalınan 200 milyar euroluk 'kamu borcunu yeniden yapılandırma' operasyonunun şartları. Bu çerçevede IMF dört büyük banka olan NBG, Eurobank, Alpha Bank ve Piraeus Bank'ın sermayelerinin artırılması için 50 milyar euro vermeyi kabul etmişti. Bankaların devletleştirilmesi halinde de devletin sermaye payı yüzde 90 oranını aşmazsa yönetim özel yöneticilerde kalacaktı. Şimdi ise özel taraf ay sonuna kadar sermaye bulamazsa, tüm banka sisteminin devletleştirilmesi alternatifi gündeme gelecek.

 

<p>Kardeşiyle birlikte aşıyı reddetti, koronavirüse  yakalandı. Şimdi onun en yakın arkadaşı, sürekl

“Son pişmanlık” fayda etmedi

Dünya'ya devasa bir asteroid çarpınca neler yapılacak?

WhatsApp'tan yeni güncelleme! Yedekler de korunacak

İstanbul'da sabah saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor