• $18,0753
  • €18,276
  • 1018.71
  • 3020.01
14 Şubat 2015 Cumartesi

Yunanistan-AB pazarlığı pazartesi gününe kaldı!

Geçen haftayı Avrupa Birliği Troyka’sı tarafından refüze edilerek geçiren ve oldukça zorlanan Yunanistan’ın hükümeti oluşturan partisi Syriza, perşembe günü de bir anlaşamaya varamadı. Oyun teorisi uzmanı Maliye Bakanı Yanis gerçekten tam bir oyun teorisi yaklaşımı uygulamakta. Bu arada da Yunanistan ‘dan çözüm haberleri değil, çeşitli medya dedikoduları gelmekte.
Çarşamba günü Wall Street Journal’in ön sayfasından verilen bir habere göre Syriza en baştaki söylemlerinden ilk çark etmeyi gerçekleştirmek üzere idi. Önümüzdeki haftalarda çabuk tarafından nakit bulmak zorunda olan Syriza, Pire Limanı özelleştirmesinden vazgeçmediğini açıklamaya çok yakındı. Halbuki seçim öncesinde Pire Limanı dahil tüm özelleştirmeleri iptal edeceklerini söylemişlerdi. Daha bir hafta evvel, yeni Denizcilik Bakanı Thedore Dritsas limanın satışının iptal edildiğini bir kere daha açıklamıştı.

Bakalım Çin'e gidecek mi?
Eldeki bilgilere göre Pire Liman tesislerinin yüzde 67 kadarı devlete aitti. Bu liman tesisi Atina’nın birkaç mil güneyinde bulunuyor. Pire limanı Yunanistan’ın dev ve önemli denizcilik endüstrisinin evi sayılır ve üstelik de Akdeniz’deki en büyük ve merkezi konumdaki limanlardan biridir. Konuyu bilenlere göre Pire Limanı’nın devri 908 milyon dolar civarında bir nakit gelir getirme potansiyeline sahip bulunuyor. Son dedikodulara göre de yeni teklifler mart ayının sonuna doğru alınacak. Limanı almaya en çok hevesli olan ise Çin’in dev limancılık şirketi China Cosco Holding Company. Bu Çin firması 2009 yılında 35 yıllık bir anlaşma yaparak Pire Limanı’nın konteyner terminalinin hakkını satın almıştı. Hatta Çin Maliye Bakanlığı’nın bir temsilcisi olan Hua Chunying o günlerde “Bu anlaşmamız Çin ile Yunanistan arasında işbirliği için çok iyi bir başlangıç!” demişti. Konteyner terminali 1000 kadar iş yaratacağından da Yunanistan çok memnun olmuştu. Fakat 2009 yılında Cosco ile anlaşma hasıl olduğunda en çok itiraz eden de Syriza ekibi olmuştu. Bu arada Tsipras’ın da yakında Yunanistan’da başka yatırımlar yapılması için teklifi yapmak üzere Çin’e seyahat etme planı olduğu da konuşuluyordu.
Ancak perşembe günü hiçbir anlaşma olmadığı tekrar medyaya döküldü. Fakat cuma günü ise bu sefer Financial Times bir yeni sürpriz haberi manşete koydu. Her ne kadar perşembe günü anlaşma hasıl olmamışsa da günde 200-300 milyon euro kadar mevduat çekilen Yunan bankalarının durumunun iyice kötüleşmesi üzerine, daha önce Yunan bankalarına kısa vadeli likidite yardımı yapılmayacak denmesine rağmen, Avrupa Merkez Bankası Yunan bankalarına 5 milyar euroluk kredi vermeye karar almıştı. Çünkü Yunanistan önümüzdeki altı hafta içinde yapması gereken 4.1 milyar eueroluk geri ödemeyi yapamayacak hale geliyordu. Medya haberine göre, telefonla görüşülen M.Bankası Yönetim Kurulu üyeleri Yunan bankalarına bu kısa vadeli likidite desteğini zorla da olsa onaylamışlardı. Son verilere göre Yunanistan’daki vergi gelirleri hedefin yüzde 20 kadar altında gerçekleşmişti. Bu kabaca 933 milyon euroluk bir ek açık demekti. Bu haber ne kadar doğru bunu da bilmiyoruz.
Ancak bu yardım gerçekleşse de bu Avrupa Birliği ile Yunanistan ile bir anlaşma hasıl olduğu demek değil.
İki taraf pazartesi günü bir kere daha toplanma kararı almış bulunuyorlar!

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi