• $17,9598
  • €18,3257
  • 1032.06
  • 2795.06
22 Mayıs 2014 Perşembe

Yunanistan sonunda iyice toparlandı!

Birkaç yıldır cari denge açığımız GSYİH oranı olarak yüzde 10 veya para olarak 77 milyar dolar idi. Ve biz 2012 yılında bu durumu düzeltmek için ekonomimizi yavaşlattık ve büyüme 2011 yılında yüzde 8 civarından yüzde 2.2 düzeyine kadar düştü. 2013 yılında yüzde 4 büyüme yaşadık ve 2014 yılında da şu anda eldeki verilerle en az yüzde 3.5 büyümeye yaslandık. IMF yüzde 2.3 diyor biz de 3.5 diyoruz, bakalım kim haklı çıkacak.
Ancak esas vurgulamak istediğimiz konu başka. Yunanasitan bundan beş yıl evvel çok kötü bir durumda idi. Bugün nerede duruyor?
Yunanistan Merkez Bankası Başkanı George Provoulos bazı sayıları Wall Street Journal’a aktarmış. Şaşıracaksınız!
Beş yıl evvel yerlerde sürünen Yunanistan’da hükümet geçen yıl yüzde 1.5 kadar faiz dışı fazla/GSYİH vermiş. Bir önceki yıl yüzde 10.5 oranında bütçe açığı/GSYİH sayısı vardı.
Yunanistan’ın fena halde düşmüş olan rekabet gücü, sonunda rakiplerine göre yüzde 30 artmış. Bu iyileşme yapısal reformlarla yapılmış ve emek ve ürün piyasalarını oldukça da rahatlatmış bulunuyor.
Bizim için çok önemli olan bir sayı da Yunanistan’ın cari denge açığı idi. Yunanistan’ın cari denge açığı beş yıl evvel GSYİH oranı olarak yüzde 15 idi. İnanamayacağınız için tekrar ediyorum yüzde 15. Bizimki en çok 2011 yılında yüzde 10 düzeyine yükselmişti. Bu yıl ise Yunanistan’ın cari denge açığı İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk cari denge fazlasını verecek!
Yunan ekonomisi yeniden dengelenme yaşarken ihracatlarının GSYİH oranı da 2009 yılındaki yüzde 18 oranından yüzde 28 oranına yükselmiş.

En büyük sorunu işsizlik

Tabii Yunanistan son beş yılda yüzde 25 daralma yaşamış bulunuyor. Tabii euro içinde oldukları için de paralarını devalüe etmek gibi bir olanakları da yoktu.
Yunanistan diğer taraftan da bizim de 2001 sonrasında yaptığımız gibi banka sistemini hem kamusal hem de özel fonlarla sermaye artışı sağlayarak yere sağlam bastırmaya başlamış. Avrupa Merkez Bankası, Avrupa Komisyonu ve IMF de destek vermiş. Şu anda Yunanistan’da dört adet yere sağlam basan büyük banka var, tabii daha küçük bankalar da mevcut. Mart ayında Yunanistan’da bankalar için stres testleri yapılmış. Dört büyük banka toplam 6 milyar dolar sermaye artışı yapmaya mecbur olmuş ki ziyanlarını karşılayabilsinler. Dört büyük bankanın hepsi de toplam 8.5 milyar dolar kaynak sağlayarak sermaye sorununu ortadan kaldırmışlar.
Bu durumda Yunan Hükümeti de piyasalardan borçlanabilir hale gelmiş. Faizler de düşmekte ve bu yıl pozitif büyüme beklentisi de var. Önemli bir sorun olarak geriye yüzde 25 civarında işsizlik oranı kalmış.
Şimdi düşünme sırası bize geldi. Cari denge açığını düzeltmezsek biz yüzde 3-4 oranında büyümeden yukarıya kolayca ve uzun süreli çıkamayız. Veya biraz fedekarlık ve akıllılık yapıp tüketim desenimizi değiştirip, biraz fedakarlıkla biz de cari denge açığımızı azaltabiliriz. Bence bunu istememiz ve gereğini anlamamız yeterlidir. Bizim yüzde 25 küçülmemize gerek de yok!

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor