• $17,8667
  • €18,4287
  • 1026.76
  • 2829.58
27 Mayıs 2016 Cuma

Yunanistan kredide galiba anlaştı!

Yunanistan bir kere daha finansal beladan kurtuldu. IMF ve Euro Bölgesi yetkilileri anlaştılar ve hem para bulundu, hem da anlaşma şartları biraz yumuşatıldı. İki gün evvel gece yarısı saat 3 civarında gerçekleşen anlaşmada hâlâ üzerinde anlaşılamayan bazı konular olsa da, taraflar memnun ve Yunanistan’ın geçen yıl yaşadığı sorunlar yaşanmayacak. Üzerinde anlaşılan 10.3 milyar euroluk nakit kaynak 2015 yazında yaşanan ödeme riskinin tekrarını ortadan kaldırıyor.
Geçen yıl Yunanistan Avrupa Merkez Bankası’nda bulunan bonolarının ödenmesi için verilecek parayı bulamamıştı ve kenara ayıramamıştı. Dolayısıyla bir son dakika çözümü gündeme gelmiş ve zor olmuştu. Bu yıl temmuz ayında gene Avrupa Merkez Bankası’na ödenecek olan bono miktarı olan 2.3 milyar euro bu sefer Haziran ayının ortasında Yunanistan’a aktarılacak.

Anlaşmanın detayları konusunda Reuter’s’ten medyaya aktarılan bilgiler şöyle. IMF Yunanistan’ın kurtarılma fonunun üçte birini kabullenecek, bu da 10.3 milyar euro veya 12 milyar dolar kadar bir fonu serbest bırakacak. Bunun karşılığında borçtan kurtulma konusunda Avrupa’dan kredi finansmanı sağlayan ülkeler ek talepte bulunmayacaklar ve de bütçe fazlası konusunda da daha düşük, GSYİH oranı olarak azaltılmış bir bütçe fazlası talebi konusunda anlaşılacak. IMF’in araya girmesi seçime hazırlanan Almanya’nın “ağlaşmalarını” azaltacağı gibi, Yunanistan’da da Avrupa düşmanlığı yaratılmamış olunacak.

Tabii IMF de bazı taleplerinin kabul edilmesini sağladı. Euro Bölgesi’nden Yunanistan’a verilmiş bazı kısa vadeli borçlar daha uzun vadeli borca çevrilecek. Bu takas için finansman ise ucuz Avrupa Merkez Bankası finansmanıyla sağlanacak. Ancak 2018 sonrasında ise faizlerin sınırlanması gündeme gelecek ve de Yunanistan’ın faiz ödemeleri de ileri tarihe doğru kaydırılacak. Bu takvimden sonra da Yunanistan’dan yüzde 3.5 oranında bütçe fazlası sağlaması istenmeyecek.
Tabii IMF de bazı şeylere razı oldu. IMF finansman maliyetlerinin GSYİH oranı olarak yüzde 10’u geçmemesinde ısrar ederken şimdi yüzde 15 oranını kabullenmiş bulunuyor.

Avrupa’nın maliye şartları ne olursa olsun da bütçe fazlası da yüzde 1.5’tan fazla olamayacak. Borç azaltılması da geri ödeme anındaki şartlara bağlı olabilecek. IMF bu şartlara razı olduğundan da IMF tarafından sağlanan bazı fonlar gerektiğinde IMF tarafından değil Euro Bölgesi tarafından erken ödenebilecek.

Bu anlaşmanın şartları büyük olasılıkla Syriza 2015 yılında ortaya çıkmasa idi sağlanabilecek şartlardan daha iyi. Ancak gene de şartların oldukça ağır olması Alexis Tsipras’ın parlamentoda çoğunluğu sağlamasına engel olabilir. Yunanistan her şeye rağmen bir kere daha kriz ortamına düşebilir ve de ülkeden kaçabilecek Yunan vatandaşları Avrupa’nın mülteci krizi sorununu büyütebilir.

Bakalım bu sefer işler nasıl gidecek!

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım