• $12,7941
  • €14,4519
  • 733.433
  • 1808.79
21 Haziran 2015 Pazar

Yunanistan hem IMF hem de ECB'yi perişan edebilir!

Öyle gözüküyor ki sonunda Yunanistan’ın faturası bu süreçte iki “gariban” kuruluşa çıkacak: IMF ve Avrupa Merkez Bankası'na!

Mario Draghi, A.M.Bankası Başkanı son beş aydır Yunanistan ile Avrupa Birliği temsilcileri arasındaki anlaşamazlık ortamında kurumun her iki tarafça da siyasi bir kurum gibi görülmesine engel olmak için büyük çaba harcadı.
Banka sürekli Yunan bankalarının ayakta kalabilmesi için onlara ELA denen ve “emergency liquidity assistance” adı ile bilinen, sıkışan bankalara verilen acil yardım kredilerini aynen iki yıl evvel Kıbrıs’ta yapmaya mecbur kaldığı gibi sürdürmek için baskı gördü.

Sonunda Draghi de isyan etti

Ancak bu hafta Avrupa Parlamentosuna hitap ederken Bay Draghi sürekli Avrupa Merkez Bankasının bir siyaset kurumu olmadığını, ve ancak kurallar çerçevesinde bazı şeyleri yapabileceğini, hem Atina hem de Brüksel yöneticilerine defalarca anlatmak zorunda kalmıştı.
Sonunda sesini yükselterek, “Yunanistan’ın geleceğini ancak her iki taraftaki seçilmiş siyasi kişiler belirleyebilir, Merkez Bankaları değil!” demeye mecbur kalmıştı.
Euro denen parayı yaratmanın monopolünü elinde tutan Avrupa Merkez Bankası ayni zamanda Avrupa bankalarını da ayakta tutan kuruluş. Avrupa Merkez Bankası kurallara göre, Atina’daki Yunanistan Merkez Bankası üzerinden Yunan bankalarına 83 milyar euro boyutunda ELA kredisi sağlamış. Eğer Avrupa Merkez Bankası Yunan bankalarının veya Yunan Hükümetinin müflis olduğunu görürse, bu kredileri durdurmak zorunda. Çünkü kredilere karşılık olarak Yunan Hükümetinin Hazine bonoları kullanılmakta.
Eğer Yunanistan euro bölgesinden çıkma kararı alırsa diğer ülkelerin Merkez Bankaları Yunan bankalarının aldığı euro cinsi borçları da karşılamak zorunda kalacaklar. Draghi’nin açıkladığı sayılara göre Yunan bankalarının ELA borcu 118 milyar euro.
Zor duruma düşecek ikinci kurum ise IMF. IMF hem Yunanistan’dan hem de Yunanistan’a kredi verenlerden bıkmış durumda.

5 yılda 35 milyar euro kredi

Yunanistan şu anda IMF’nin en büyük borçlusu. Son beş yılda Yunanistan IMF’den toplam 34.7 milyar euro kredi kullanmış. Ayrıca da Yunanistan borçların üstüne yatmaz ve çözüm bulunursa da, bu toplamdan ayrı olarak gelecek yıl mart ayında 16.9 milyar euroluk bir ek kredi alma potansiyeli de mevcutmuş.
Yunanistan bu ay sonuna kadar IMF’ye 1.5 milyar euro ödemek zorunda. Ayrıca gene bu yıl geri ödenmesi gereken 5.5 milyar euroluk bir kredi daha var.
Yunanistan bu borçları ödemezse, yani ödeyemezse veya ödemeye yanaşmazsa, IMF tarihinde iflas eden ilk IMF’ye borçlu ülke olacak. IMF Başkanı, “Ne Yunanistan ne de alacaklılar, durumu anlamıyor!” diyor, başka bir şey demiyor!
Bekleyecek ve göreceğiz!

<p> </p>

Sergen Yalçın'ın istifasına ret kararı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2021)

Kuvvetli lodos hayatı olumsuz etkiliyor