• $16,7594
  • €17,5085
  • 974.794
  • 2443.77
26 Mart 2015 Perşembe

Yunanistan daha karışacak gibi!

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras Brüksel’de ve her yerde, konuştuğu tüm ilgililer ile reform ve finansman üzerine uzun uzun konuşmakta ama Yunan hükümeti ve bankaları da iyice sıkışmakta. Önümüzdeki pazartesi günü Yunanistan’ın kaderi belli olacak gibi duruyor. Her şey olabilir!

Yunan bankaları zor durumda. Banka hisse senedi değerleri fena halde düşmüş durumda. Mevduat sahipleri de sürekli ve milyar dolarlar mertebesinde mevduat çekmekteler. Financial Times haberine göre Alpha, Natioanal Bank of Greece, Piraeus ve Eurobank gibi hacimli bankalar şı ana kadar Avrupa merkez bankasının fonlamasını kullandılar ve Yunan Merkez Bankası’ndan da 2015'in ilk iki ayındaki mevduat çekilmelerini ödeyebilmek için likidite desteği aldılar.
Şubat sonu itibarıyla Alpha 5.6 milyar euro (mevduatının yüzde 13 kadarı), Eurobank 5 milyar euro, Piraeus 7 milyar euro ve NBG 4.2 milyar euro mevduatı ödemişler.
Bu arada bankaların Avrupa Merkez Bankası’ndan aldıkları likidite 2014 sonundaki 56 milyar eurodan ocak sonunda 87 milyar euro düzeyine çıkmış. Şu anda bir miktar likidite var ve karşılık varlıklar da va, ama varlıkların değeri belli değil. Buna piyasa karar verir. Bankalar yastık altına saklanan fonlar er geç geri gelir diye düşünüyorlar ama bunun ne zaman gerçekleşebileceği de belli değil.
Bankaların bol miktarda ziyanları var. Buna ek olarak da sermaye yapıları da zaten zayıf. Atina ve Brüksel yaklaşım farklılıklarını ortadan kaldırırsa, finansman maliyetleri düşerse, mevduatlar geri gelirse de, Yunan bankaları uzun süre siyasetin etkisi altında kalacaklar.
Fakat nakit sıkıntısında olanlar sadece bankalar değil. Yunan Hükümeti de çok büyük nakit sıkıntısında. Atina ‘da hükümet ay sonuna kadar 1.7 milyar euro maaş, ücret ve emeklilik ödemesi yapmak zorunda. 9 Nisan tarihinde de IMF’e 450 milyon euro geri ödemek zorundalar.
Avrupa Merkez Bankası, Yunan bankalarına daha önce, yani geçen ay koyduğu kısa vadeli hazine bonosuna endeksli kredi limitini aşmayacağını açık ve seçik de bildirdi.
Tsipras ile Merkel arasındaki geçtiğimiz pazartesi günü yapılan uzun görüşmede bazı likidite sorunlarının aşılabileceği düşünülüyordu ama ikilinin konuşmasından 7.2 milyar euroluk yardım fonunun serbest kalması için gerekli anlaşma çıkmadı.
Hükümet anlaşma sağlayamayınca bankalardan mevduat kaçışını durdurabilmek için sermaye hareketi yasağı koyma alternatifini Avrupa Birliği kurallarına ve kanunlarına uygunluk açısından incelemeye başladı.
Bu durumda hükümet sağlık sektöründe çalışanlar verilmek üzere kenarda tutulan 50 milyon euronun hükümete devrini bile talep etti.
Hükümet şu anda kadar toplam 600 milyon euro nakit bulabilmiş deniyor.
Bir finansçı ise durumu “Hükümet çukura düşmenin eşiğinde!” diyerek özetliyor. Bakalım önümüzdeki pazartesi ne olacak?

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı