• $8,3018
  • €10,0804
  • 490.04
  • 1444.87
17 Haziran 2017 Cumartesi

Yüksek büyümeyle işsizlik düşürüyor

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi BETAM araştırmacıları Seyfettin Gürsel, Gökçe Uysal ve Selin Köksal tarafından derlenen işsizlik durumu analizleri, verileri özetlemekte!

Mevsim etkilerinden arındırılmış işgücü verilerine göre tarım dışı işsizlik oranı Mart 2017 döneminde bir önceki döneme kıyasla 0,2 puan azalarak yüzde 13,7’ye gerilemiştir. Tarım dışı işsizlikteki bu gerilemenin ardında Mart 2017 döneminde sanayi, inşaat ve hizmetlerde görülen yüksek istihdam artışları yatmaktadır. Bu üç sektörde kaydedilen toplam aylık istihdam artışı 220 bin seviyesindedir ve Şubat 2014 döneminden bu yana kaydedilen en kuvvetli artıştır. Tarım dışı istihdamdaki bu olumlu gelişmenin altında kuşkusuz 2017 yılı ilk çeyreğinde gerçekleşen güçlü büyüme yatmaktadır.

Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yıllık olarak yüzde 5 büyümüştür. Bu büyümenin işgücü piyasasındaki etkileri sevindiricidir.

Tarım dışı istihdamda artış sürüyor

Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre, Mart 2017 dönemi Şubat 2017 dönemiyle kıyaslandığında, tarım dışı işgücü 195 bin artarak 26 milyon kişi ve tarım dışı istihdam 220 bin artarak 22 milyon 438 bin kişi olarak kaydedilmiştir. Tarım dışı işsiz sayısı 25 bin kişi azalarak 3 milyon 562 bine, tarım dışı işsizlik oranı da yüzde 13,7’ye düşmüştür. Tarım dışı istihdam artışları 2017 yılının ilk çeyreğinde kümülatif olarak 465 bine yükselmiştir. Bu gelişmeye paralel olarak işsiz sayısında son üç dönemdir önemli gerilemeler kaydedilmiştir.

Nisan döneminde azalması bekleniyor

Betam tahmin modeli Nisan 2017 döneminde mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının yüzde 13,7’den yüzde 13,6'ya düşeceğini öngörmektedir. Tahmin modelinde kullanılan Kariyer.net verilerinden ilan başına başvuru sayısı araştırmada gösterilmektedir. Kariyer.net'in verileri Betam tahmin modelinin girdilerinden biri olmakla birlikte tek etken değildir. Tahminde kullanılan ekonometrik modelde İŞKUR verileri, reel kesim güven endeksi, kapasite kullanım oranı gibi farklı birçok değişken kullanılmaktadır. Tahmine göre Nisan 2017 döneminde tarım dışı işsizliğin 0,1 yüzde puan azalmaya devam etmesi beklenmektedir.

Mevsimden arındırılmış tarım dışı işsizlik oranı ve ilan başına başvuru sayı

<p>Astrolog Özlem Recep, 'Kadro bekleyenler alanları ile ilgili olumlu olan süreçlerin içerisindeyiz

11 Mayıs Boğa Burcu Yeniayı'nın burçlara etkisi

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı