• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
30 Aralık 2010 Perşembe

Yılbaşında %6 büyüme aşırı iyimserdi şimdi ise %8'in hesaplarını yapıyor

2010 ekonomi açısından son derece olumlu bir tablo ortaya koydu. Sanayi üretiminin %12 artması bekleniyor. Yıllık bazda büyüme %7.8 ila 8.2 arasında gerçekleşecek gibi. Yılbaşındaki tahminlerde %5 civarındaki öngörüler bile aşırı iyimser bulunuyordu
Yılın son haftasında Merkez Bankası aralık ayına ilişkin kapasite kullanım oranlarını açıkladı. Daha önce kasım ayına ilişkin kapasite kullanım oranı aylık 0.6 puan yükselişle yüzde 75.9 olarak açıklanmıştı. Aralık ayında bu oran 0.3 puan gevşeyerek yüzde 75.6 seviyesine geriledi.

İlk bakışta ufak bir düşüş söz konusu olsa da aslında bu düşüş sanayi sektöründe bir yavaşlama anlamına gelmiyor. Geçen yılki oranlarla karşılaştırıldığında, kasım ayında 6.1 puan olan yıllık artışın aralık ayında 7.9 puanlık artışa karşılık geldiğini görüyoruz. Tatil günleri ve mevsimsel dalgalanmalara göre düzeltip verilere baktığımızda kapasite kullanımının ağustos ayından bu yana yükseldiğini, yükselmenin aralık ayında da devam ettiğini görüyoruz.

Aşağıdaki grafikte hem sanayi üretim endeksinin hem de imalat sanayii kapasite kullanım oranlarının mevsimsel dalgalanmalara ve tatil günlerine göre düzeltildikten sonra izledikleri seyir yer alıyor.

Son dönem gelişmelerine dikkatli bakılırsa, hem sanayi üretiminde hem de kapasite kullanım oranlarında yaz aylarında görülen hafif duraklamanın geçici olduğunu, her iki grafikte de belirgin olarak görülebiliyor. Kapasite kullanımı sanayi üretim verisine göre daha önce açıklandığından, kasım ve aralık aylarındaki yükselmenin sanayi üretimi açısından olumlu işaret olduğunu vurgulamak istiyoruz.

Kasım ayına ilişkin sanayi üretim verisi TÜİK tarafından iki hafta sonra, aralık ayına ilişkin veri ise şubat ayında açıklanacak. Son olarak, yıllık ve son çeyreğe ilişkin GSYH büyüme verisi de mart ayında duyurulacak. Ancak kapasite kullanımı gibi öncü göstergelere bakarak ileriye dönük tutarlı tahmin yapmak mümkün.

Hatırlanırsa sanayi üretimi yılın ilk üç çeyreğinde sırasıyla yüzde 17.3, 13.8 ve 9.9 oranlarında büyümüş, dokuz aylık ortalama büyüme oranı yüzde 13.5 olmuştu. Sanayi üretimi ekim ayında ise yüzde 9.8 oranında artmıştı. Kapasite kullanım oranı verilerine göre yaptığımız hesaplamalar kasım ve aralık aylarında ortalama yüzde 7 oranında üretim artışı tahminine işaret ediyor. Bu tahminler, ekim ayındaki yüzde 9.8'lik artışla birlikte, son çeyrekte yüzde 8 civarında sanayi üretim artışı anlamına geliyor. Son çeyrekteki yavaşlamanın nedeni büyük oranda baz yılı etkisinin devreden çıkıyor olması. Yıl genelinde ise sanayi üretimi ortalama yüzde 12 oranında artmış olacak.


2011 tahmini için çok erken

BU tahminleri ekonominin geneli açısından değerlendirdiğimizde sanayi üretiminin son çeyrekte büyümeye 1.5-2 puan katkı yapmasını bekliyoruz. İlk üç çeyrekte sırasıyla yüzde 11.8, 10.2 ve 5.5 oranlarında artan GSYH'nın da son çeyrekte bir miktar yavaşlayarak yüzde 5 civarında büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Bu da yıllık büyümeyi yüzde 7.8 ile 8.2 arasında bir yere taşıyacak. Hatırlanırsa, geçen yıl ve yılbaşında GSYH büyümesi için yapılan tahminlerde ağırlıklı görüş yüzde 4-5 aralığıydı. Yüzde 5 üzeri ve 6 civarındaki tahminler aşırı iyimser görünüyordu. Ancak 2010'da ekonomik toparlanmanın temposu bu tahminleri yanıltarak büyümeyi yüzde 7-8 seviyesine taşıdı. Bu açıdan 2010 yılı ekonomi açısından son derece olumlu bir tablo ortaya koydu.
Tabii 2010 başka, 2011 yılı başka. 2011 yılı  tahmini yapmak için henüz çok erken, Avrupa'nın nasıl toparlanacağı, euro ve AB'nin ne ölçüde ayakta kalabileceği henüz bilinmiyor. Merkez Bankası para politikası bu tür risklere karşı değişti. Yeni politika yaklaşımının risklerin büyümesi halinde ne kadar başarılı olabileceği de henüz bilinmiyor. Risklerimiz dış talep zafiyeti nedeniyle mevcut. Bu nedenle en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa'da neler olacağı bir ölçüde ortaya çıkmadan 2011 tahmini yapmak pek sağlıklı olmaz.

"tablo.20101229234804.jpg"

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi