• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
20 Haziran 2014 Cuma

Yellen tedbirli ama kötümser değil: Güçlü büyüme 2015‘te

Fed, uzunca bir süre daha faizleri düşük tutma konusunda kararlı. Başkan Yellen, "ABD’nin büyüme potansiyeli bir müddet daha düşük kalacak. 2015 ve 2016'da daha güçlü bir büyüme yaşayacağız" dedi.

Federal Reserve yani ABD Merkez Bankası (Fed) geçtiğimiz çarşamba günü iki gün süren dönem toplantılarını bitirdi ve ortalığa çeşitli çeşitli açıklamalar döküldü. Bu açıklamalarda ne deniyor? Federal Reserve yöneticileri ABD’nin faizlerini daha çok uzun bir zaman düşük tutacağı konusunda bir koro kararlılığı içinde konuştular. Ancak 2015 ve 2016 yıllarındaki kısa dönem faizlerinin olası düzeyi konusunda hiç spekülasyona girmediler. Fed yöneticilerine göre ABD’nin ekonomik performansı son birkaç haftada oldukça iyi bir tablo sergilemekteydi ve bu nedenle de ABD Hazine bonoları ve ipoteğe dayalı özel borç senetlerini almayı da temmuz ayından başlayarak 10 milyar dolar azaltacaklarını belirttiler. Böylece aylık alım 35 milyar dolara düşmüş olacak. Ancak varlık alım programı bittikten sonra da Fed’in uzunca bir süre faizleri düşük tutma niyetinde olduğu görülüyor.

AŞIRI LİKİDİTEYE ESİR OLMAYIN

Fed Başkanı Janet Yellen toplantıda "ABD ekonomisindeki büyüme potansiyeli bir müddet daha düşük kalacak gibi duruyor, bu nedenle de 2015 ve 2016 yıllarında bundan daha güçlü bir büyüme yaşayacağız, bu süreçte de kısa vadeli faizler sıfır düzeyine yakın olacak" dedi. Ekonominin canlandığının açıkça görüldüğünü ve bunun iyimserlik getirdiğini de tekrarladı. Tabii daha hızlı büyüme ile beraber daha kolay kredi ortamı, azalan hane halkı borçluluk oranı, artan hisse senedi ve konut fiyatları ve oldukça düzelen bir global ekonomiyle karşı karşıya olacaklarını da belirtti. Ancak Yellen piyasa ajanlarını sonsuza kadar aşırı likiditeyle yaşanılacağı varsayımına esir düşmemeleri konusunda ikaz etti.

MATEMATİK DEĞİL, GERÇEK DÜNYA

Başkan Janet Yellen FED’in bir matematik formüle bakarak hareket etmediğini, gerçek dünyadaki olumlu ve olumsuz gelişmeleri çok yakından izlemek zorunda olduklarını defalarca tekrar etti. Ancak özel sektör yatırımlarının hızlandığını ve bunun iyimserliğin dozunu da artırdığını açıkça söyledi. Ancak bu yılki ABD büyümesinin yılbaşına girilirken düşünülen yüzde 3 oranının altında yüzde 2.2 civarında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini ve bu nedenle de federal funds rate denen politika faizini uzun süre düşük kalacağını, bugünkü sıfır civarındaki düzeyinden 2015 sonunda yüzde 1.125 düzeyine çıkabileceğini ve 2016 sonunda yüzde 2.5 düzeyine yükselebileceğini vurguladı.

IRAK KRİZİ TÜRKİYE'YE AVANTAJ DA GETİREBİLİR

Yellen, işsizliğin bugünkü yüzde 6.3'ten yıl sonunda yüzde 6.1-6.3'e ineceğini ve 2015 yılında ortalama olarak yüzde 5 civarında bir seyir beklediğini de söyledi. Yani mart ayındaki beklentiler hemen her alanda revize edilmiş bulunuyor. Ama büyüme konusunda Yellen ya tedbirli ya da biraz kötümser ve ABD büyüme potanesiyelinin yüzde 2.1 civarına düşmüş olduğunu düşünüyor.

DERDİMİZ İÇ VE DIŞ SORUNLAR

Burada yazılanlar Türkiye ekonomisi için kötümser yorumlanmayı gerektirecek şeyler değil. Geçen yıl 22 Mayıs tarihinde yaptığımız felaket varsayımlarına bir kere daha angaje olmayalım. Asıl derdimiz iç ve dış siyasi sorunlar. Ukrayna ve Irak’ın karışması bize hem sorun hem de avantaj getirebilecek gibi de görülebilir.

DOLAR FED'LE 2.12 TL

Önceki gün 2.15 TL'ye yükselen Dolar, Fed'in faizlerin uzun vadede geleceği seviyeyi aşağı yönlü revize etmesiyle sert geriledi. TL'nin dolar karşısındaki değer kazancı dün yüzde 1' oldu. Altın ise, son üç haftanın en yüksek seviyesine yükseldi...

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?