• $13,3884
  • €15,1673
  • 767.306
  • 1849.05
3 Nisan 2014 Perşembe

Yellen faizi düşük tutacak!

Hatırlanırsa 1929 Büyük Depresyonu tam yedi yıl sürmüştü. 2008 yılında başlayan ikinci büyük depresyon veya yeni adı ile "global kriz" de şu anda yedinci yılını yaşamakta. Geçtiğimiz günlerde ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen, ekonomik büyümenin henüz arzu edilen düzeyde olmadığını belirterek, iş gücü piyasası kalıcı bir şekilde iyileşinceye kadar düşük faiz politikasına devam edeceklerini açık ve seçik bir şekilde gündeme getirdi. Fed Başkanı Yellen, Chicago'daki 2014 Ulusal Yatırım Konferansı'nda yaptığı konuşmada, iş gücü ve istihdam piyasasındaki gelişmeler, resesyon sonrası ekonomideki toparlanma süreci, enflasyon ve Fed'in para ve faiz politikası konusundaki görüşlerini paylaştı.

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

'Durgunluk sürüyor' algısı...

Hatırlanırsa ABD'de de 2013 yılı dördüncü çeyrek reel büyümesi de revize edilmişti. ABD 4. çeyrek reel büyümesi önce yüzde 3.2 olarak tahmin edilmiş, ancak sonra yüzde 2.4 ve daha sonra da yüzde 2.6 değerine revize edilmişti. ABD'de konut sektörü ve kamu harcamalarının kısılması da hala büyümeyi frenliyor. Tahminciler 2014 birinci çeyreğinin de yavaşlama sergileyeceğini düşünüyor. Krizi çıkartan ülke ABD krizden ilk çıkan ülke de olmuştu ama şimdi yavaş yavaş ilerlemekte ve Yellen bu durumu gündeme getirdi.

Ekonominin "büyük resesyon" sonrası karşılaştığı sıkıntıları yavaş ama sürekli bir şekilde aşmakta olduğunu kaydeden Yellen, 2009 yılı ekim ayındaki yüzde 10 işsizlik oranı sonrasında 7,5 milyon yeni istihdam yaratıldığını ve işsizlik oranının yüzde 6,7'ye düştüğünü vurguladı. Son 41 ay süresince aralıksız istihdam artışı kaydedildiğini fakat yüzde 6,7'lik işsizlik oranının daha önceki 2001 resesyonunda gözlemlenen en yüksek işsizlik oranının dahi üzerinde bir değere işaret etmesi ve de iyileşmenin yavaş olması yüzünden ekonomideki toparlanma hızının pek çok kesim tarafından hala "durgunluğun devam ettiği" şeklinde bir algıya yol açtığını bildirdi.

Yellen, 6 aydan daha uzun süre iş arayan kişilerin oluşturduğu uzun dönemli işsizliğin rekor düzeyde olduğunu ve araştırmaların bu gruptaki kişilerin çok zor iş bulduğunu gösterdiğini de ekledi.

Faizler uzun süre düşük kalacak

Bu gelişmeler ışığında Fed'in iki görevi olan fiyat istikrarı ve maksimum istihdam hedeflerinin henüz gerisinde olduklarını ifade eden Yellen, enflasyonun uzun dönem hedefi olan yüzde 2'nin altında seyrettiğini, bu yüzden gidişatın geçmişteki enflasyon-istihdam ikilemlerinden farklı olduğunu vurguladı. Yellen, kendisinin ve Federal Açık Piyasa Komitesi'ndeki (FOMC) iktisatçıların maksimum istihdam hedefiyle tutarlı işsizlik oranının yüzde 5,2 - 5,6 aralığında olduğunu düşündüklerini de ekledi.

Fed'in para politikalarını bu hedefe ulaşabilme amacıyla oluşturduklarını kaydeden Yellen, bu politikanın en önemli unsurlarından biri olan faizleri uzunca bir süre daha düşük tutmaya kararlı olduklarını da vurguladı.

Grafik ABD çeyreklik yıllıklaştırılmış reel büyümesinin dalgalı gidişatını sergiliyor.

<p>Peki, Omicron varyantından korkmalı mıyız? Yeni varyantın özellikleri neler? Omicron varyantı aşı

Omicron varyatından korkmalı mıyız?

Türkiye'nin ilk Çocuk Adalet Merkezi kucak açtığı çocukları topluma kazandıracak

2021'e damga vuran ''Yılın Fotoğrafları'' oylaması başladı

Ankara'ya mevsimin ilk karı yağdı