• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
14 Nisan 2017 Cuma

Yellen ABD para politikasını değiştiriyor

Wall Street Yazarı D.Harrison pazartesi günü Michigan Üniversitesinde bir konuşma yapan ABD Merkez bankası Federal Reserve’in Başkanı Janet Yellen’in, aşırı genişletici para politikasının artık sonuna gelindiğini vurguladığını yazmış.

Harrison, Yellen’e göre artık resesyon karşıtı politikalardan vazgeçileceğini ve son birkaç yılda yapılan politika uygulamaları ile kazanılanları devam ettirme uygulaması yapılacağını yazmış.. FED yetkilileri artık faizleri yavaş yavaş normal düzeylerine yükseltmeye başlayacaklar deniyor. Yellen’e göre , buradaki varsayım ekonominin yeniden kötü duruma dönmeyeceği varsayımı imiş. .

Yellen bundan önceki dönemde gaz pedalına sonuna kadar basan bir kişi gibi davranırken şimdi belli ve makul bir düzeyde kalmayı destekleyecek bir yaklaşım içinde olacağız da demiş. Yellen bu tezin anlamı, FED’in kısa vadeli faizlerini yavaş yavaş uzun vade ortalamasına doğru arttırmak demektir tezini de eklemiş..

Geçmişe bakarsak , finanasal kriz başladıktan ve son döneme gelindikten sonra sadece üç defa artırılan faizler yüzde 0.75-1.0 düzeyine gelmişti. Fed bu yıl iki defa daha faiz artırımı yapacağını da vurgulamıştı. Yellen 2018 yılında ise üç defa daha faiz artıracaklarını da hatırlatmış.

Yellen kriz ortamında 4.5 trilyon dolara kadar çıkan para ve menkul kıymet portföyünün de resesyon sonrasında azaltılması gerektiğini de ekledi.

Yellen, FED’in parlamento tarafından hedef olarak belirlenen düşük ve dengeli enflasyon ve güçlü işgücü piyasası ve azalan işsizlik hedeflerini oldukça iyi şekilde sağladığını da vurguladı.

Yıllarca FED hedefi olan yüzde 2 düzeyinin altında kalan enflasyon, şubat ayında yani tam beş yıl sonra, yüzde 2.1 düzeyine artarken, işsizlik de hedefin altına inerek uzun vadede devam ettirilebilecek bir şekilde, yüzde 4.5 seviyesine gelmiş durumda.

Gene de FED uzun vadeli dönem faiz düzeyine ancak 2019 tarihinde ulaşabileceklerini vurguluyor. Ancak o zaman bile faiz düzeyinin eskisinden düşük ve kabaca yüzde 3 civarında olabileceği düşünülüyor.

Faizlerin biraz düşük kalabilecek olması da bazı FED çalışanları tarafından eleştiriliyor. San Francisco FED Başkanı John Williams enflasyon hedefinin yükseltilmesinin faizleri de biraz yukarı çıkartabileceğini düşünüyor.

Ama Yellen, benim konuştuğum normal iş insanları ve aileler enflasyonun yüzde 2 civarında olacağını düşünmekteler, bu nedenle biz de gerçek enflasyonun beklenen enflasyon düzeyinden yukarı çıkmaması gerektiğini düşünüyoruz, demiş.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor