• $15,9408
  • €16,8638
  • 944.599
  • 2379.01
28 Temmuz 2018 Cumartesi

Yatırımcılar altına karşı değerlendirme yapıyor

Global çapta dolar değerlenmekte ve de faizler de yükselmekte. Son dönemde, özellikle son beş haftada ise hedge fon ve de diğer spekülatif yatırımcılar altının değerinin düşeceği tezine iyice angaje olarak kıymetli metalin yani altının ocak ayındaki değerinden toplamda yüzde 10 civarında değer kaybetmesini gündeme getirdiler.

Son bir ayda ise altın, ocak ayındaki değerinden yüzde 2.2 değer kaybı yaşadı. Geçen haftada ise altın son bir yılın en düşük değerine düştü, troy ons değeri de 24 Temmuz tarihinde 1222.40 düzeyine kadar geriledi.

Doların artışı tetikliyor

Altın fiyatı diğer ABD piyasalarındaki değer fiyatlarının değerlenmesi sonucu düşüyor. Doların artışı altının değer kaybını artıran en önemli veri. Wall Street Journal, dolar endeksi 16 başka paranın değerini dolara karşı izliyor ve de dolar son bir yıldan daha fazla bir zamandır tüm paralardan daha değerli duruma geldi.

Bilindiği gibi enflasyon düştükçe ve de getiriler de enflasyona göre yükselince, altının değeri bu yıl olduğu gibi düşer.

Reel getiriler yükselince de, getirisi olan varlıklar, pek sık sık getirisi olmayan altına göre daha tercih edilir hale gelir.

Diğer taraftan merkez bankaları, getirileri yani faizleri reel olarak artırdıkça da, altının da değeri düştükçe, nakit gelir sağlamayan altın talep kaybeder.

Tabii altın piyasasının daha ne kadar değer kaybedeceğini hesaplayabilmek de pek kolay değil.

Ancak piyasalarda diğer ürünlerde enflasyonun artmasıyla yatırımcıların yeniden altına dönmeleri mümkün mü değil mi pek bilinebilecek bir durum değil.

Yeniden itibar görebilir

Bugün tüketici fiyatları artan enflasyon nedeniyle son altı yılın en yüksek değerine çıkmış durumda ama para yöneticileri altına itibar etmiyorlar.

Altını uzun vadeli tutan yatırımcılar ise, ileride faiz getirileri düşünce altının yeniden değerli hale geleceğini düşünüyor.

Tabii bazı altın meraklıları da, aslında bu yıl başlamış olan ticaret savaşları artarsa ve de farklı sorunlar gündeme gelirse (mesela ABD ile Avrupa’nın ve Çin’in çekişmesi gibi durumlar gündeme gelirse) yeniden altının itibar göreceğini düşünüyor ve bekliyorlar.

<p>Ali Nuri Türkoğlu, AKŞAM TV'de Bir Dizi Sohbet programının canlı yayınına konuk oldu. Payitaht Ab

Ali Nuri Türkoğlu'ndan samimi açıklamalar

Erzurum'da mayısta beyaz örtüyle kaplandı

Hayvanların gazabına uğrayan insanların zor anları

Arşivden çıkan tarihi Türkiye fotoğrafları! İlk kez göreceksiniz