• $8,2614
  • €10,0525
  • 487.8
  • 1454.72
23 Aralık 2013 Pazartesi

Yatırıma uygun değil ama al-sat fırsatı olabilir

Altının artık tutulması değil, spekülatif bir varlık kategorisine alınması ve kısa vadeli al-sat şeklinde değerlendirilmesi gerek!

Bugünden sonra Bernanke out, Janet Yellen’i ‘in’ diye düşünmemiz gerek. Yellen’in ilk para politikası toplantısı Mart ayında gerçekleşecek. Bernanke’nin giderayak attığı adım aslında likidite daraltmıyor, likidite artışını küçültüyor. Çünkü 10 milyar dolar azalma, yaratılmış olan 4 trilyon dolarlık para arzı yanında sadece çok küçük bir damla.

BU POLİTİKA ALTINI VURDU

Gözden kaçırılmaması gereken bir konu şu: ABD Merkez Bankası Fed’in politikalarından en çok etkilenen varlık son yıllarda altın olmuştu. Fed’in politika değişikliğinin yakınlaşması da en çok altın piyasasını etkiledi. 1973’te ABD parasının altın karşılığı yaklaşımını kaldırdı ve altın petrol krizi ortamında hızla değer kazandı. 1980-1981 furyasında 800 dolar onz’a çıktı.
Daha sonra ise düşe kalka yola devam etti. 2008’den sonra yeniden değerlendi. Piyasalarda basılan para miktarı ve yapılan kamu harcamalarının enflasyonu da zaman içinde arttıracağını düşünenler altına yatırım yaptılar. Sonucunda ise 2009-2012 arasında yüzde 140 değer kazandı ve 1.920 dolar/ons’u gördü.

TREND, ABD ELİYLE DEĞİŞTİ

Altın alanlar bir gerçeği unutuyorlardı. Altın hep enflasyona karşı en sağlam yatırım olarak görülürdü ama aslında enflasyona karşı varlık değerini koruma görevini de yerine getirmiyordu. Nitekim petrol krizinin bittiği 1980 yılından başlayarak hesap yapılırsa altının salt ABD enflasyonunu karşılamak için 2200-2400 dolar değerine çıkması gerekirdi. Ancak krizi başlatan ülke olan ABD’nin krize karşı dünya genelinden daha hızlı toparlanması altının kaderini değiştirdi. ABD’nin para politikasını değiştirmeye başlayacağı, doların değerinin artması ve zaten enflasyonun da kıpırdanmamasının algılanması altının değerini bu yıl kabaca yüzde 25 düşürdü.

ARTIK 'SPEKÜLATİF VARLIKLAR' KATEGORİSİNE ALINMASI GEREK

Bugün altınla ilgili olarak piyasadaki beklentiler, altının 1.200 dolar eşiğinin altında uzunca bir süre kalması halinde daha da aşağıya gidebileceğini şeklinde. Bir de işin gümüş tarafı var... Altının ikiz kardeşi gümüş de yüzde 2.7 değer kaybederek 19 dolara doğru indi. Altının artık tutulması değil, spekülatif bir varlık kategorisine alınması ve kısa vadeli al sat şeklinde değerlendirilmesi gerek! Doların değerlenmesinin ve piyaslardaki genel belirsizliğin azalmasının altını aşağıya iteceğini en az iki yıldır yazıp çizen biri olarak vurguluyorum: altını tutmak için almanın mantıklı olmadığı kanısındayım.

<p>Avrupa sevdalısı aydınların asıl derdi ne? Neden bir  Avrupalı'dan daha 'Avrupa'cılar'? Avrupa öz

Avrupa'yı bize ışıltılı tablolar gibi çizenler kimler?

Onları görebilmek neredeyse imkansız! İşte kamuflaj ustası savaş gemileri

Çamurlarda serinleyen mandaların görüntüsü Serengeti'yi aratmadı

Dereotunun az bilinen şaşırtıcı faydaları