• $16,7178
  • €17,4908
  • 966.303
  • 2410.66
13 Temmuz 2015 Pazartesi

Yağ üretimi % 25 azalır sahil şeridi %31 kısalır

OLASI BİR GREXIT'İN AVRUPA'YA MALİYETİ

Yunanistan Grexit kurbanı olursa, Avrupa Birliği ne kaybeder sorusuna iki gırgır cevap medyada çok popüler. Birincisi, Euro Bölgesi yüzde 24.5 daha az zeytinyağı üretir, ikincisi ise Euro Bölgesi yüzde 31.2 kadar daha az sahil şeridine sahip olur.
Bu yazı pazar sabahı erken saatlerde yazılıyor. AB yöneticileri cumartesi günü toplantıdaydılar, çünkü ocak ayından bu yana altı aylık bir sürede zaman israf etme uzmanı haline gelmiş olan Yunan Başbakanı Çipras, sonunda daha evvel reddettiklerinin çoğunu kabul eden bir içerik dolu anlaşma teklifini perşembe günü vermek zorunda kaldı. Ama bu sefer de cumartesi günü toplanan 'borç verenler' kıvırtmaya başladılar ve pazar günü de onların 'üst düzey' toplantısı yapılacak. Uzlaşma çıkacak gibi ama son anda çıkmayabilir de!
Tabii gırgır konular da gündeme geliyor. Yunanistan Grexit kurbanı olursa Avrupa Birliği ne kaybeder sorusuna iki gırgır cevap medyada çok popüler. Birincisi, Euro Bölgesi yüzde 24.5 daha az zeytinyağı üretebilir, ikincisi ise Euro Bölgesi yüzde 31.2 kadar daha az sahil şeridine sahip olmak durumuna gelir deniyor.
Geçmiş finansal gerçeklere bakıldığı zaman Mayıs 2010 tarihindeki ilk kurtarma operasyonunda Euro Bölgesi 78 milyar euro ve IMF ise 30 milyar euro vererek, 108 milyar euro yardım yapılmış olacaktı. Ama Yunanistan birçok sözünü tutamayınca sonuçta verilen miktar, Euro Bölgesi 53 ve IMF 20 milyar olmak üzere, toplam 73 milyar euroda kalmıştı.
Mart 2012 tarihinde yapılan ikinci kurtarma operasyonunda Euro Bölgesi tarafından 144 ve IMF tarafından 28 milyar euro olmak üzere toplam 172 milyar euro vaat edilmiş ve sonuçta 142 milyar Euro Bölgesi ve 12 milyar IMF olmak üzere ancak 154 milyar verilmesi gerçekleşebilmişti. IMF ise son tekliflerde, Yunanistan’ın bugünkü perişan durumunda borç ödemesini kolaylaştırmak için 2020-2050 arasında 30 yıl yerine, geri ödemenin 30 yıl değil, 2020 sonrası başlayıp, 60 yıla çıkarılması teklifini getiriyor.
Yunanistan da yeniden 74 milyar euro yardım talep etmekte. Son iki haftada Yunanistan bankaları perişan olduğu için kabaca 25 milyar euro da onların ayağa kaldırılması için gerekli. Ancak Avrupa Birliği temsilcileri iki konuya takılmış durumdalar. Birincisi bugüne kadar verdiği sözlerin çoğunu tutmayan Yunanistan’a güvenilebilir mi ve ikincisi, bol kepçe reform dolu anlaşma teklifi içeriğinin yapılabilirliğine itimat edilmeli mi?
Yeni Yunan reform teklifi demeti Yunan Parlamentosu'nda 300 oyun 251 adeti tarafından kabul edilmiş. 17 Syriza üyesi kendi partisinin hükümetine destek vermemiş, 2 kişi de aleyhte oy vermiş, 15 kadar da oy vermeyen olmuş. Yeni teklif kabul edilirse de bankalar kısa zamanda açılabilir deniyor. Peki yeni Yunan teklifi ne içeriyor? Aslında Yunan teklifi üzerinde Avrupa yetkilileri genelde anlaşma durumundalar, ama sadece tek bir noktada anlaşmazlık var.

YENİ PAKETTE NELER VAR?

Yeni teklifte her iki tarafca kabul edilenler şöyle:
- KDV konusunda GSYİH oranı olarak her yıl yüzde 1 hasılat artışı olacak, ancak adalara daha düşük katma değer vergisi uygulaması yapılmayacak ve lokantalarda da yüzde 23 KDV uygulanacak.
- İkincisi, kurumlar vergisi yüzde 26 oranından yüzde 28 oranına yükseltilecek. Ancak şirketler için 2016 yılı için Tsipras teklifi olan bir defalık yüksek kurumlar vergisi alma yaklaşımı olmayacak.
- Emeklilik ödemeleri konusunda yapılacak indirim reformu Temmuz 2015 tarihinde yani derhal başlayacak.
- Üzerinde anlaşma yapılamayan konu ise askeri harcamaların kısılması! Tsipras tarafından, Troyka’nın 2016 yılında 400 milyon euro savunma harcaması indirimi şartı kabul edilmiyor, sadece 2015 yılında 100 ve 2016 yılında 200 milyon euro askeri harcama kısıntısı teklif ediliyor. Bakalım ne olacak!

<p>Akşam  Gazetesi Spor Yazarı Şafak Gözen, transfer pazarında yaşanan son gelişmeleri Orçun Özateş

TRANSFER AKŞAMI'NDA BU HAFTA

Bu mağara binlerce yıldır gizemini koruyor! Define avcılarının gözdesi

Esrarengiz Höyük! Türkiye'de başka örneği yok

Fenomen baba-oğul yine herkesi şaşırttı! Eski atarinin içinden bakın ne çıktı