• $15,9435
  • €17,0255
  • 948.421
  • 2380.9
30 Aralık 2011 Cuma

Yabancılar eleştirilerin dozunu kaçırıp virüs boyutuna ulaştılar

Ülkemize alenen 'abanan' yaygın bir dış lobi ve propaganda yağmuru, Merkez Bankası'nın politikalarına takmış durumda. Devamlı 'Faiz artırılmalı', 'Politikalar yanlış' diyorlar. Kredi ve cari denge yavaş tempoda toparlanınca memnun oluyorlar. Ne yaptığımızı bir türlü anlayamıyorlar...

Bugün Merkez Bankasının 2012 politikası konusundaki açıklamalarını özetleyen bir yazı dizisine başlayacaktım. Ancak gelişen olaylar izin vermedi. 2012 politikasına yarın başlayacağım. Merkez Bankası Başkanı İstanbul Sanayi Odası'nda ve televizyonda yayınlanan ortamda açıklama yaparken ve kur politikasını anlatmaya çalışırken, yurtdışında gerçekleşen çapraz kur değişmesi sonrası artan dolar ve düşen TL değerini kullanıp, 'Başkan konuştukça dolar TL karşısında değerleniyor!' şeklindeki ucuz yaklaşımlara girişen medyamızın durumunu görünce yazıyı  değiştirdim.Türkiye zaten dışarıdan siyasi kökenli ve kötü niyetli bombardımana tabi iken, bir de kendi kendimize tahribat yapmamız gerektiği ikazını vurgulamanın daha önemli olduğunu düşündüm. Türkiye için aslında daha da tehlikeli ve ülkemize alenen 'abanan' yaygın bir dış lobi ve propaganda yağmuru zaten var. Faiz arttırılmalıydı diyorlar. Politikalar yanlış diyorlar. Kredi ve cari denge yavaş tempoda yavaşladıkça adeta memnun  oluyorlar. Başta Wall Street Journal, Financial Times ve The Economist bu koro bir türlü bizim ne yaptığımızı anlayamadılar. Bu medyada paralı reklam dışında bir tane bile lehimize yazı çıkmaz!

Kelin merhemi olsa başına sürer
BU'faiz arttırın' lobisinin en başındakiler arasında ise Royal Bank of Scotland'ın yatırım uzmanı Tim Ash var. Tabii 'Kelin melhemi olsa başına sürer!' diye bir ata sözü vardır, ama İskoçya'da böyle bir atasözü yok herhalde. İngiltere'de UK Financial Services Authority son raporunu yayınladı. RBS'in 2008 krizi öncesi, 2007 yılında, haddini aşıp ABN Amro'yu satın almaya kalkıp, sonunda da 2008'de İngiliz hükümetinin 71 milyar dolarlık operasyonu ile kurtarılmasının, RBS yöneticilerinin yaptığı aşırı risk alma yaklaşımından kaynaklandığını bu rapor ortaya koydu. Ama 'Tim Kardeş' kendi kurumuna bakacağına, bize faiz arttırın diyip akıl veriyor (kazancını arttırmaya çalışıyor tabii ) , nasihat yağdırıyor! Eleştiriyi aşıp 'virüs' boyutuna da ulaşıyor!

Ash'in dostları da var
ASH yalnız değil. Yeni 'kahramanlar' ortaya çıktı. Bir tane 'Dombey' adlısı var. Bu arkadaş Wikipedia'ya göre aslında uzun zamandır Financial Times'ın siyaset ve diplomasi muhabiri olan, Washington'da oturan, ABD Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve  ABD istihbarat teşkilatlarını izleyen, aslında Oxford ve Cambridge eğitimli, ama ekonomi değil, siyaset bilimi uzmanı, siyaset muhabiri bir zat. Şimdi İstanbul'a geldi ve birden bire en saldırgan Türkiye ekonomisi 'uzman yazarı 'oldu. Sık sık da Tim Ash gibi dış münafıklar ile  Türkiye içindeki münafıkların raporlarına dayanarak aşırı doz atıp tutuyor. 'Boiling on a low heat ' (düşük ısıda kaynamak) gibi başlıklar atıp, ölçüsüz eleştirilerde bulunuyor. Bu arkadaşa görev vereni tahmin edebiliyorum!

UYUMSUZ İSLAM UZMANIYMIŞ
TABİİ daha beterleri de var. ABD'deki İsrail lobisi ve Washington Institute ve Wall Street Journal tarafından kullanılan vatandaşımız Soner Çağatay zaten müthiş bir fenomen. Şimdi bir de David Goldman ve 'Middle East Quarterly' ortaya çıktı. Goldman Wikipedia kayıtlarına göre, kendini 'Judeo-Christian' perspektiften yazı üreten biri olarak tanımlıyor ve 'unadaptable İslam' (uyumsuz İslam diye tercüme edelim) uzmanıymış. Goldman'n son yazısı da Middle East Quarterly dergisinde ve 'Ankara's Economic Miracle Collapses ' başlıklı uzun ve aşırı negatif bir propaganda 'broşürü'. 1994'te Middle East Forum'un ve  bu derginin kurucusu da 'muhafazakar' bir ABD vatandaşı Daniel Pipes. Bu kişi Polonya göçmeni bir Musevi ailesinin çocuğu. Baba-oğul, Wikipedia'da Müslüman düşmanı ve fanatik Siyonist oldukları yazılı .

NE ANLAMI VAR?
ÜLKEMİZ ekonomisi uluslararası ortamda bu tür insanlar tarafından kötü niyetli ve aşırı doz bombardımana tutulurken, içeride televizyon ve yazılı basında, üstelik biraz da siyasi görüşler doğrultusunda, vatandaşların kafasını karıştırmanın ve beklentileri bozmanın anlamı var mı? Banka ve aracı kurum analist raporlarında sürekli negatif değerlendirmeler yapmanın ve hatta Merkez Bankası politikasını 'Ortadan Karışık' başlığıyla tanıtmanın yeri ve zamanı mı bugünler?

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor