İstanbul
  °C
İl Seç

HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 4.7189
  • 5.5073
  • 192.67
  • 94986

Vietnam bir kere daha işgal ediliyor!

Vietnam’ın hep işgale uğramış bir limanı, Da Nang limanı! 1858 yılında Fransızlar bu limandan yanaşıp Han nehrinin kıyısından ülkeye girmişler ve Vietnam’ı işgale başlamışlar. 1965’te ise de ABD Deniz Kuvvetleri ise Xuan Thieu plajından ülkeye girmişler ve işgali başlatmışlardı.

Bugünlerde, Vietnam’da adeta bir işgal daha gerçekleşmekte. Şili’den, Papua Yeni Gine’ye kadar 21 ülke Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği toplantısı için Vietnam’da bulunuyor. ABD Başkanı Trump, Çin Başkanı Xi Jinping ve de Rusya Başkanı Vladimir Putin ve birçok başka lider de toplantıya katıldılar. Bu toplantı Vietnam’ın ve dolayısı ile Da Nang’ın tarihindeki en büyük toplantı. Toplantı, APEC, yani Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Derneği tarafından organize edilmiş bulunuyor.

Trump APEC toplantısından sonra Hanoi’ye uçacak ve Filipinlere geçmeden evvel Vietnam Lideri Tran Dai Quang ve başka yöneticilerle de görüşecek. Da Nang artık Hanoi ve de Ho Chi Minh City gibi yerlerden daha gözde olmakta.

Ancak yüksek dozdaki ve medyada ‘Damrey’ adı verilen tayfun, ülkenin güney ve de merkezi bölgelerinde aşırı yağmur ve de su baskını yaratarak hayatı zorlaştırması sonucu, 27 kişinin ölümüne de neden olmuş.

Toplantılar dış ticaret sorunları, ABD’nin değişen rolü ve Vietnam’da Çin’e karşı ABD tartışmaları nedeniyle, gerilim yaratılıyor gibi. Bir yıl evvelki Lima’daki APEC toplantısında Bay Xi, Çin’i serbest ticaret taraftarlarının, ABD’nin Trans Pasific Ortaklığı’ndan çekilmesi üzerine, lideri durumuna gelmişti.

Da Nang ise mayısta bu toplantılar için kente yeni bir hava limanı yapmış, yollar ve tüneller için milyonlarca dolar yatırılarak kentin trafik sorunu çözülmüş ve de böylece 10 bin kadar ziyaretçi de rahat ettirilmişti.

400 kadar siyah limuzin ve beyaz minibüsler delegeleri ve konukları rahat ettirmeye çalışıyordu. Alibaba, Pfizer, Facebook ve de Airbnb gibi büyük ve uluslararası şirketlerin temsilcilerinin toplantıya özellikle Trump’ı dinlemek için gelmesi nedeniyle de, rahat etmeleri için Vietnam tarafından birçok hazırlıklar yapılmıştı.

Da Nang geçmiş tarihinde kötü olaylara da kurban olmuştu. Çünkü ABD uçaklarını Da Nang havaalanında tutmuş ve de ‘Agent Orange’ denen öldürücü ve kanser yapıcı kimyevi maddeyi de buradan Vietnam’a yağdırmıştı.

Bugün ise durum değişik. Da Nang temiz sokakları ve altyapısıyla konuklarını mükemmel ağırlamakta. Da Nang son yıllarda 400 kadar büyük projeyle 3 milyar dolar kadar bir sermayeyi kente harcamış ve de yerel ve yabancı yatırımları artırmıştı. Coca Cola ve de Hyatt otelleri de önde gelen yabancı yatırımcılar arasında! Bugünkü Vietnam farklı bir Vietnam!

Bugünkü işgalciler yatırımcı!

FETÖ/PDY terör örgütünün astsubay sorumlusu Kayseri’de saklandığı gaybubet evinde yakalanarak gözalt

FETÖ´nün askeri sorumlusu gaybubet evinde yakalandı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları

Münbiçli aşiretlerin Türk askerine desteği büyüyor

3. havalimanına ilk iniş gerçekleşti

En Çok Okunanlar