• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
20 Şubat 2014 Perşembe

Veriler ortada, bu yıl büyüme yüzde 2-3 seviyesine inebilir

17 Aralık öncesinde bu yıl için büyüme beklentim yüzde 3-4 arasındaydı. Bugün ise kur ve faiz zıplamış durumda. Beklentimiz de yüzde 2-3 aralığı.

Bugün ülkemizin ekonomisinin nerede olduğu ve 2014 yılında nereye gidebileceği konusunda elimizdeki son verilere dayanarak okurlarımızı biraz aydınlatmaya başlayacağız. Bu sütunun okurları Deniz Gökçe’nin siyasete bulaşmadığını bilir. İşimiz ekonomik verilerle! Bu nedenle şimdi elimizdeki ekonomik verileri bugün ve yarın alt alta dizelim ve ne diyebiliriz sorusuna cevap arayalım.

FED SORUNU GiDiŞATI DEĞİŞTİRDİ
Bu sütunda birkaç yıldır, ülkenin gidişatını hep 'Siyaset karmaşa içinde, ekonomiyi ise idare edebiliyoruz!' sözleri ile özetlemiştim. Temel ihracat piyasamız Avrupa eksi büyüme yaşarken, ABD de yüzde 2 civarında büyümeye ulaşmaya çalışırken ve bize benzeyen Brezilya’nın 2013 yılında yüzde 2.1 ve 2014 yılında da yüzde 2.1 büyümesi beklenirken, Türkiye yüzde 4 büyüme temposunda ilerliyordu. Ancak Mayıs ayından sonra ortaya Fed sorunu çıktı ve kur-faiz yukarı gitmeye başladı. Bu da vatandaşın beklentilerini bozdu.

17 ARALIK'A KADAR İDARE EDİYORDUK
Gene de peşpeşe yayınlanan veriler FED olgusunun 2013 büyümesinin yüzde 4 olarak gerçekleşmesine engel olacak kadar etki sergilemiyordu. Fakat 2013 yılının son demlerinde 17 Aralık olayı gündeme gelince hem kur hem de faizin yukarı doğru zıplamasını yaşadık. 17 Aralık sonrası görüşüm “Siyasi gerilim azalmadan kur ve faiz sakinleşmez!” olmuştu. Aynı kanaatı bugün de taşıyorum. İç yatırım ve tüketim beklentilere yüksek dozda endekslidir. Beklentiler de kötümser!

REEL SEKTÖRDE DE BOZULMA OLABiLiR
17 Aralık öncesi 2014 için büyüme beklentim, büyümenin 2013 yılında yüzde 4 değerinde gerçekleşmesinden sonra 2014 yılının bütününde yüzde 3-4 arasında bir reel büyümeye düşeceğimiz idi. Bugün ise 2014 büyümesinin yüzde 2-3 aralığına inebileceğini düşünmekteyim. Her ne kadar kur ve faizde dalgalanma ve artan TL değer kaybı düzeyi, bugün bir ölçüde sakinleşme sergilese de, 2014 ilk çeyreğinde reel sektörde bozulmalar gündeme gelecektir. 2014 yılının ilk çeyreğinde büyüme önemli boyutta düşüş sergileyecektir. Çünkü kur ve faiz beklentileri hemen bozar, ama reel sektöre etkiler zaman alır. Esas önemli olan ise finansal fiyatların (kur ve faiz) reel sektöre zaman içindeki etkileridir.

ALTI AY SONRA 75'iN ALTINA GERİLEDİ
Reel verilerden büyüme açısından en önemli olan biri sanayi üretimi, diğeri de sanayide kapasite kullanımıdır. Elimizdeki en son kapasite kullanımı verisi Ocak 2014'e ait. Mevsimsel dalgalanmalara göre düzeltilmiş veride (ki doğru olan bu veriye bakmak) aralık ayına göre 1.3 puanlık düşüş vardı. Düzeltilmiş verilerde kapasite kullanımı altı ay sonra yüzde 75 değerinin altına inmiş ve 74.5 seviyesine düşmüştü. Bu düşüş kendisini sonunda sanayi üretimi verilerinde de gösterdi.

SANAYİ ÜRETİMİ DE DOĞAL OLARAK DÜŞTÜ
EN son ilan edilen sanayi üretimi verisi aralık ayına ait. Yani 17 Aralık 2013 gelişmelerinin etkisini tam içermiyor . Ama mevsimsel düzeltme yapılan kapasite kullanımı verisi ocak 2014 ayında düştüğüne göre, sanayi üretimi Ocak 2014 verisi Şubat ayında açıklandığında düşüş sergileyecek, çünkü ikisinin korelasyonu oldukça kuvvetli ve ilişki pozitiftir.

İLK ÇEYREKTE DÜŞÜŞ KUVVETLİ OLUR
SADECE sanayi üretimi ve kapasite kullanımı verileri gelecek tahmini için tam bilgi veremez. Bu nedenle yarın istihdam ve işsizlik, dış ticaret ve cari açık, kamu bütçesi, kredi artışı , enflasyon gibi diğer önemli verilerin gelişmelerini aktaracağız. Çünkü 2014 yılının ilk çeyreğinde reel büyümede düşüşün kuvvetli olacağı ve 2014 büyümesinin yüzde 2-3 düzeyine inebileceği konusundaki kanaatımız sadece sanayi üretimine değil tüm verilere dayanıyor.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı

Yumurtayı sirkenin içinde bekletirseniz! Sonucu sizi çok şaşırtacak

Duvarın içinden gelen seslerin kaynağını öğrenince gözlerine inanamadı