• $18,0998
  • €18,4864
  • 1031.03
  • 2973.31
4 Şubat 2015 Çarşamba

Veri yağmuru haftası!

Bu haftanın ekonomik açıdan çılgın bir hafta olacağı çok önceden belli olmuştu. Gerçekten de çılgın bir hafta gerçekleşti. Türkiye’nin gündeminde enflasyon, faiz kararı, imalat sanayi PMI verileri ve TİM ocak ihracat verileri gibi önemli veriler vardı.

Ülkemizde enflasyon değerlendirmesi teknik bir sayısal analiz konusu olmaktan çıkmış, toplumun her ferdinin “hararetle tartıştığı” ve de bildiği “sosyal bir konu” haline gelmişti. Enflasyon beklendiği gibi düştü. TÜFE enflasyonu ocak 2015 ayında aylık yüzde 1.1 oldu . Yıllık olarak da son 12 ayda yüzde 7.24 değerine indi. Bir evvelki aralık ayı yıllık Tüfe enflasyonu ise 8.17 civarında gerçekleşmişti. 12 aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon ise yüzde 8.8 olarak gerçekleşti. Ancak enflasyon düştü ama yeterince düşmedi ve sonuçta Merkez Bankası “acil toplantı yaparak faiz kararı almaktan” şimdilik vazgeçti. Yurtiçi üretici fiyatları ise ocak ayında 0.33 gerçekleşti, 12 aylık ortalamalara göre de 9.59 artış gösterdi . Merkez Bankası Para Politikası Komitesi bir kere daha faiz için acil ara toplantı kararı almazsa, 24 Şubat tarihinde toplanır.

PMI endeksi endişeleri artırdı

Türkiye için imalat sanayi PMI endeksi de açıklandı ve 2015 yılına yavaş başlandığı mesajını verdi, büyüme endişelerini arttırdı. Aralık ayındaki 51.4 değerinden ocak ayında 49.8 değerine düşen PMI endeksi imalat sanayisinde büyümeden daralmaya Temmuz 2014 ayından sonra ilk defa düşüldüğünü ortaya koydu. PMI endeksindeki düşüşün arkasında yeni siparişlerin azalması, ihracat kontratlarının Temmuz 2013 ayından bu yana en kötü gerilemeyi yaşaması ve ham madde satın alımında düşüş gibi veriler etkili oldu. Ancak girdi maliyetlerinde de petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisi ile son beş yılın en düşük maliyet artışı yaşandı.
Diğer taraftan TİM de 2015 yılı Ocak ayı ihracat verilerini yayınladı. Türkiye’nin ihracatı ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9.8 daraldı ve 10.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 2.5 artışla 156.12 milyar dolar olarak gerçekleşti. İhracatın düşüşünde ise çalışılan gün sayısı, hava şartları ve paritedeki gerileme etkili oldu. Özellikle AB pazarındaki düşüşte parite etkisi büyük. Bu faktör kabaca 750 milyon dolarlık ihracat kaybına neden oldu. Ocakta en fazla ihracatı 1.730 milyar dolarla otomotiv yaptı. Bunu 1.391 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon ve 1.196 milyar dolarla da kimyevi maddeler izledi. Almanya’ya ihracat yüzde 12, Irak’a ihracat yüzde 16, İngiltere’ye ihracat yüzde 1 ve İtalya’ya ihracat yüzde 3 geriledi. Amerika’ya ihracat ise yüzde 3 yükseldi. İran’a ihracat yüzde 64, Suriye’ye ihracat yüzde 21 ve BAE'ye ihracat ise yüzde 18 arttı. Bölgesel bakılırsa da AB’ye ihracat yüzde 7, Afrika’ya ihracat yüzde 16, Ortadoğu’ya ihracat yüzde 5 geriledi, Kuzey Amerika’ya ihracat ise yüzde 5 artış gösterdi.
Bu arada Brent petrolünün yükselme trendine girip 2 günde yüzde 12 artarak 55 doların üstüne çıkması da endişeler yarattı. Bu artış ABD’deki grev ve diğer gelişmeler nedeni ile oldu. Petrol fiyatları da dalgalanmaya girmiş oldu.
Diğer taraftan da altın fiyatlarında oynaklık devam ediyor. ABD’den gerçekleşen kötü veriler nedeniyle altın fiyatı da yukarı aşağı dalgalanmaya başladı. 2 Ocak tarihinde açıklanan ABD ISM İmalat Sanayi endeksi aralık ayındaki 55.1 değerinden 53.5 değerine düştü. Bu bir daralma ama 50 değerinin altı küçülme anlamına gelir, bu nedenle artış sadece duraklamış oldu.
Son dönemde ABD verilerini kötü gelmesi ABD Merkez Bankası’nın faiz artırma kararını zaman içinde daha geriye atacak!

<p> </p>

ŞAM YÖNETİMİ İLE MUHALEFET UZLAŞABİLİR Mİ?

İngiliz casusun kamerasından Türkiye! Yıllar sonra ortaya çıktı

Uzay meraklısı çocuklar yeniden Türkiye'de buluştu

Bakan Koca son hazırlıkları inceledi! Türkiye'nin en büyüğü olacak