• $8,4091
  • €9,9914
  • 489.302
  • 1408.81
15 Eylül 2015 Salı

Venezüella ile Kolombiya gene kapıştı

Güney Amerika’nın kuzeyinde iki ülke olan Kolombiya ve Venezüella itişmeden duramazlar. Aşağıda son “itişmelerini” bulacaksınız!

Venezüella 30 milyon civarında nüfusu olan, satın alma gücü paritesiyle 2014'te 538 milyar dolar GSYİH sahibi ve kişi başı geliri 17 bin dolardan fazla olan ama resmi dolar kuruyla sadece 206 milyar dolar GSYİH üreten ve kişi başına geliri de 6860 dolar kadar olan ve dünyanın yer altında en çok petrol ve doğalgaz rezervi olan ülkesi. Ama bu ülke dünyanın en kötü yönetilen ülkesi. 2014 bütçe açığı GSYİH oranı ile yüzde 30 düzeyine kadar çıkmıştı. 2015 yılında yüzde 16.5 oranında bütçe açığı oranı var. Enflasyon oranı devlet tarafından ilan edilen son 2015 verilerinde yüzde 76 düzeyinde idi ama bunu ancak üç ile çarparak gerçek enflasyona ulaşabilirsiniz. Ülke Chavez’in ölümü sonrası, otobüs şoförlüğünden gelme Başkan Maduro’nun elinde felaket şekilde yönetilmekte ve aralık ayında da seçim var. Ülkenin parası Bolivar resmi kur ile bir dolar eşit 6.3 Bolivar ama karaborsada kur bir dolar eşit 200 Bolivar olabiliyor. Ülke bu yıl yüzde 4.2 eksi büyüme yaşıyor.
Ülkenin doğusundaki komşusu ise Kolombiya. Oldukça uzun ortak hudutları var. Kolombiya 47 milyon kadar bir nüfusa sahip. Satın alma gücü paritesi ile 640 milyar dolar GSYİH sahibi, kişi başına gelir de 13 400 dolar civarında. Venezüella’nın tersine Kolombiya sadece yüzde 4.5 enflasyon, yüzde 4.2 büyüme oranı sahibi.
Bu iki ülke geçmişte sık sık kavga ederdi. Venezüella sol ideolojisini kabullenen ülkelere çok ucuz enerji vermekte idi. Kolombiya ise yetiştirdiği kokadan yapılan kokainin çoğunu ABD’nin her tarafında sattığından ABD ile didişirdi. Ama eski Başkan Chavez’ döneminde, Chavez yeni bir yandaş çoğunluk yaratmak için 2003 yılından başlayarak yüz binlerce Kolombiyalı’ya Venezüella vatandaşlığı vermişti. Ancak Maduro döneminde Venezüella ekonomisi çöküp, Venezüellalılar da iyice aç kalınca, nerede ise bedava fiyatla verilen gıda ve enerjiyi, Kolombiya hududunu aşıp Kolombiya’da karaborsada satarak yaşamaya başladılar. 19 Ağustos 2015'te Maduro Venezüella’nın Tachura Eyaleti ile Kolombiya’nın Norte de Santander bölümü arasındaki hududu kapattı. Güya hedefi ülkesinde gıda kıtlığı yaratan kaçakçıları durdurmak istiyordu. Ama o kaçakçıların kendi Venezüella ordusu tarafından rüşvet karşılığı verilen işbirliğinden faydalandıklarını tabii söylemiyordu. Bu hafta ise son hamleyi yaptı ve 7 Eylül günü, ülkesinin Zulia eyaleti ile Kolombiya’nın La Guajira bölgesi arasındaki hududu da kapattı.
Ancak Kolombiya kökenlileri kaçırmanın bir de maliyeti olacak. 30 milyon kadar olan toplam Venezüella vatandaşının 5 milyonu Kolombiya kökenli Venezüella vatandaşı ve çoğunluğu da oy verecek durumda. Gerçi 2015 sonu geldiğinde 500 bin kadar Kolombiya kökenli Venezüellalı, Kolombiya’ya geri göç etmiş olacaklar ama geri kalanlar Maduro aleyhine oy verecekler. Çünkü 7 Eylül sonrasında Kolombiya Başkanı Santos ile Venezüella Başkanı Maduro artık anlaşamayacak duruma geldiler. Unutmayalım, son seçimde Maduro sadece yüzde bir oranından daha az bir oy farkıyla seçimi kazanabilmişti. Bu gerçeği unutmamak gerek!

<p>CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu, Türkiye'yi saran orman yangınlarına ilişkin bir basın topl

Kılıçdaroğlu yangınları çalıştayla söndürecek

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor