• $17,9167
  • €18,2682
  • 1023.03
  • 2913.3
21 Mayıs 2016 Cumartesi

Venezüella artık siyasi sosyal ve ekonomik felaket ortamına girdi

Latin Amerika ekonomi yönetimini 50 yıldır öğrenemedi. Şu anda, birkaç yıl evvel bir BRIC ülkesi olan Brezilya çok zor durumda, üstelik de siyaset ile ekonomi bir arada çökmekte. Arjantin bir yönetici seçim ile sorunlardan biraz sıyrıldı ve toparlandı ve borçlarını da ödemeye başladı. Ama esas felaket Venezüella’da yaşananlar. Venezüella vatandaşları tam bir insanlık felaketi yaşamaktalar.

Venezüella Chavez’in ölümü sonrasında Nicholas Maduro adında çok kötü bir yöneticiyle yönetilmeye başlanmıştı. Venezüella global petrol stoklarının yüzde 17.5 kadarına sahip. Ama petrol toprağın altında ve Venezüella petrolü çıkartamıyor. Bir zamanlar 90 milyar dolarlık petrol satan Venezüella bugün 20 milyar doların altına düştü.
Bu durum dövizin bitmesiyle daha da büyük bir felaket haline geldi. Ülkenin ithalatı geçen yıl yüzde 40 azaldı. Elektrik üretimi de büyük çapta azaldı. Maduro kamu çalışanlarını haftanın sadece iki günü işe çağırabiliyor. Çünkü elektrik yok.
2016 yılında enflasyon yüzde 450 olacak ama 2017 yılında ise enflasyon beklentisi yüzde 2000 düzeyine kadar çıkar tahmini var. Çünkü Maduro ve ekibi para basmaktan başka bir çözüm üretemiyorlar. Ülke bu durumda yıllık yüzde 8 oranında daralma yaşıyor. Venezüela üçüncü yıldır resesyon yaşamakta ve resesyonun dozu da giderek artmakta.
Venezüella vatandaşlarının üçte ikisi Başkan Nicholas Maduro’nun artık görevden ayrılama zamanının geldiğini düşünüyorlar. Ama o her şeyi elinde tutma çabasını devam ettiriyor.

Maduro geçen hafta 60 günlük bir özel durum ilanı yaptı ve de orduyu da kışlalardan çıkartarak sokağa saldı. Maduro’nun desteği yüzde 26 civarına kadar inmiş bulunuyor. Ama o dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip olan ülkede hiçbir çözüm bulamıyor.

Maduro’yu görevden almak için 200 bin kişilik imza yeterli. Kaldı ki şu anda muhalefet 1.8 milyon imza toplamış bulunuyor. Başkan’ı görevden almaya yetecek sayıda oy mevcut. Ama Maduro referandum falan dinlemiyor ve orduya dayanarak siyasette kalmayı sürdürüyor.

Venezüella aslında en çok Çin’i korkutuyor. Çünkü Çin Venezüella’ya geçmişte petrol vaadi karşılığında 65 milyar dolar vermiş bulunuyor. Geçen yıl Venezüella 20 milyar dolar daha isteyince Çin kenara çekilmiş ve vermemişti. Çin artık alacaklarını da daha yakından izlemeye başladı.

Muhalefet en son seçimde yüzde 50 üstünde oy alıp parlamentoyu ele geçirmişti ama Maduro da Anayasa Mahkemesi’ni kendi adamları ile doldurmuş ve Başkan değişikliğinin yolunu kesmişti. Öyle gözüküyor ki, Venezuela’da 2016 yılı silahların konuştuğu bir yıl olabilir.

Tabii temel gıda maddeleri kıtlığı, protestolar ve de soygunlar içinde yaşamak artık mümkün değil. Kötü şeyler olacak gibi gözüküyor.

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar