• $8,5064
  • €10,2806
  • 499.523
  • 1441.33
02 Mayıs 2018 Çarşamba

Venezuela’dan kaçanlar Brezilya’ya geçiyor!

Her gün yüzlerce ve binlerce Venezuela vatandaşı kişi, ceplerinde beş kuruş bile olmadan, çoluk cocuk kucakta, şimdi de Batı’daki Kolombiya’dan vazgeçip, kuzey doğudaki küçük bölgelerde de yer kalmadığından, artık Doğu’da, Venezuela ile Brezilya hududunu aşarak, aradaki Brezilya’nın büyük Roraimo Eyaleti’ne göç etmekteler.

Ancak göçmenler, ya parklarda yatmak zorundalar ya da meydanlarda çadır kurarak çözüm üretmeye çalışmaktalar. Ama göçmen sayıları artık çok çok büyük. Bir örnek verelim.

New York Times tarafından ve Birleşmiş Milletler tarafından toparlanan sayılara göre 2018’in ilk aylarında artık günde 5000 Venezuelalı anavatanlarını terk edip Brezilya tarafından geçmeye başlamışlardı.

Bu sayılar 1980 yılında günde 125 bin kişinin göç ettiği Küba’dan Florida’ya kaçıştan aslında çok çok daha büyük sayılar. Şu andaki miktarlar büyük kalırsa, bu yılın sonunda 1.8 milyon kadar Venezuelalı krizden kaçıp yeni bir hayat kurmaya girişecekler diye hesap yapılıyor.

Latin Amerikalılar 2015 yılında büyük rakamlarla göç etmeye başlamışlardı. Ama sayılar o kadar arttı ki artık göçmenlik de iyice zorlaştı. Fakat göç edenlere yardım etmek iyice zorlaşınca da, suç işleme, hırsızlık, ücretlerin iyice düşmesi gibi konuları kontrol edebilmek için, ülke hudutların kapatılması da gündeme gelmeye başlamış.

Doğal olarak da bu yıl başındaki ilk göçlerde dört ayda da, 93 kişi ölmüş. Geçen yıl aynı sürede 83 kişi ölmüşmüş. Şimdi, birkaç yıl evvel 50 bin göçmen gelirken, Venezuela’nın güney doğusundaki eyalette şimdi nüfusun yüzde 10 kadarı göçmen olmuş.

Roraima eyaletinde göçmenleri kabul eden Başkent Boa Vista ve de huduttaki diğer kent olan Pacarima ise huduttan 130 kilometre içerideki nüfusu da toplamın yüzde 10 düzeyine kadar getirmiş.

Tabii gıda da son derece az. Göçmenlerin çoğu akşamları birbirlerine çaktırmadan ağlamaktalar. Öyle ki Brezilya Hükümeti orduyu da göçmenlere yardım için devreye sokmuş. Ordunun en büyük yardımcısı ise Birleşmiş Milletler. Birleşmiş Milletler yardım etmek isteyen ülkelerden yardım parası olarak önce 46 milyon dolar talep etmiş ama şimdi yeniden talepte bulunacak. Venezuela vatandaşları hakikaten zorda!

Ama durum Venezuela’nın geri kalan ideolojik yarısının ise umurunda bile değil.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı