• $13,4509
  • €15,2696
  • 795.68
  • 2042.08
15 Aralık 2016 Perşembe

Venezuela banknotlarını tedavülden kaldırıyor!

Venezuela gene Batı medyasında manşetlik oldu. Venezuela dünyanın toprak altındaki petrol stoku açısından en yüksek stoğu olan ülke. Global petrolün yüzde 17 kadarı Venezuela’da. Ama ne petrolü çıkartacak parası var ne de dostu. Küba artık yardım edemez halde ve de Çin de artık borç vermiyor. Üstelik Venezuela’nın zaten bol miktarda geri ödemesi gereken vadesi gelmiş borcu da var.

Bu şartlar altında ülke ekonomisi yılda eksi 14 kadar negatif büyüme ortamında, enflasyonu da şimdilik yüzde 450-500 arasında. Ülkenin parasının da değeri hiç kalmadı. Çünkü karaborsa değeri uçtu, nerede ise sıfıra geldi.Bu durumda Venezuela’yı ancak gelecek yıl petrol fiyatlarının yükselmesi biraz rahatlatabilir.

Bu şartlar altında devlet de geçtiğimiz son pazartesi günü, üstünde 100 Bolivar yazan kağıt paraları çarşamba gecesi piyasadan kaldıracağını açıkladı. Yani üç gün içinde! Bunun üzerine bankaların önünde kilometre uzunluğunda kuyruklar oluştu, 100 Bolivar banknotları değiştirmeye başladılar. 100 bolivar karaborsada kabaca 3 ABD doları kuruşu ediyor. Yılbaşı öncesi doktorlar muayenehanelerini kapatmışlar, mühendis ve avukatlar banka önlerindeki kuyruklarda 100 Bolivar kağıt paralarını bozduruyorlar. Tonlarca kağıt para ile uğraşmaktansa, dükkan ve şirketler de birkaç gün tatil yapıp dinlenmek durumuna geçmişler, kapıları kapatmışlar. İnsanlar tonlarca kağıt parayı, kutular,sırt çantaları ve de plastik torbalarda taşıyarak banka kuyruklarında bekliyorlar. Venezuela’da suç oranı ülke şartlarında yükseldi ama kimse para bozdurma kuyruğundaki kişilere de saldırmıyor, çünkü para onlarda da olsa, çarşamba akşamına kadar değiştirmek,bankaya getirmek zorunda kalacaklar.

Başkan Maduro, komşuları Kolombiyalıların elindeki bolivarları geçersiz kılmak için bu kararı aldığını söylüyor.

Bir vatandaş ise emeklilik için 50 bin bolivar biriktirdim ama parayı rezil ettiler, hayat boyu tasarrufum, 50 bin bolivar, bugün sadece 13 dolar ediyor diyor.

Başkan Maduro pazartesinden itibaren perşembe gününe kadar Kolombiya ve de Brazilya’da birikmiş olan Bolivarların ülkeye girmesini engellemeye çalışıyor.

Devletin toplamaya çalıştığı 6.1 milyar bolivar karaborsada sadece 160 milyon dolar etmekte.Venezuela vatandaşları Kolombiya’dan dolarla da gıda malzemesi almakta idiler. Şimdi bu yol kapanıyor. Vatandaşların dolar taşıması da yasak zaten.

Yapılan istatistiklere göre gene de günde 50 bin kadar Venezuela’lı hudutu aşıp Kolombiya’ya geçiyor. Her biri de ortalama 30 bin Bolivar kadar harcıyor. Bu paraların toplamı karaborsada 400 bin dolar kadar ediyor.

Venezuela şikayetçi ama Kolombiya’lılar ise diyorlar ki, burada mafya yok, hile hurda yok, sadece serbest bir piyasa var. Venezuela ise serbest piyasaya inanmıyor.

<p>Haber: Ayşe Gültekin</p><p>Şehirlerarası ulaşım ağı  olan Bayrampaşa, dünyanın tekstil mer

Atila Aydıner ile 'yerli yerinde' Bayrampaşa Belediyesi'nden anlamlı eser

Cam parçalarından evlilik teklifi! Herkes onu konuşuyor

Bu deliğin altında bakın ne var! Gözlerinize inanamayacaksınız

Sarımsağı böyle tüketenler dikkat! Bu hatayı sakın yapmayın