• $12,5774
  • €14,1807
  • 725.129
  • 1785.29
15 Nisan 2014 Salı

Ukrayna riski büyüyor, herkese fatura çıkabilir!

Rusya’nın Ukrayna konusunda kötü niyetli olduğu açık. Rusya Başbakanı Medvedev Ukrayna’dan 16.6 milyar dolar alacaklı oldukları şeklinde bir açıklama yapmış. Ukrayna ise böyle bir borcunun olmadığını söylüyor. Rusya bundan sonra da ancak önceden para ödenirse gaz ve petrol transferi yapacakmış, üstelik de iki misli fiyat talep ediyormuş. Ukrayna bu arada IMF’den 18 milyar dolar kredi peşinde, Avrupa da 15 milyar dolarlık bir paket için hazırlık yapıyor, ABD de kesenin ağzını açacak. Bu arada da doğuda Rus hududuna yakın bölgelerdeki Donetsk, Luhansk ve Kharkiv gibi bölgelerde de Rus azınlık Ukrayna Devlet binalarını işgal edip, bağımsızlık referandumu talep ediyor, Rusya’dan da destek talep ediyor ve hükümet ile de silahlı kavgadalar.

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

64 milyar dolarlık sermaye kaçtı

Ancak Rusya ekonomisi de oldukça kötü duruma düşmeye başladı. Bu yılın ilk üç ayında Rusya’dan Fitch Ratings’in sayılarına göre tam 50 milyar dolarlık sermaye kaçışı olmuş. Bu da 2008 yılından bu yana bir çeyreklik zaman diliminde en yüksek sermaye kaçışı. Tabii Rusya borsası ve Ruble’nin değeri de bundan büyük oranda etkileniyor. Bir yıl evvel dolar başına 31.2 Ruble olan kur, bugün 35.7 düzeyine geldi. Rusya Borsası ise zaten yılbaşında yerel para bazında yüzde 10.3 ve dolar bazında yüzde 17.5 değer kaybetmişti.
Standard &Poor’s Rusya’nın gidişat notunu mart ayında negatife indirmiş, ve ratingi düşürebileceğini açıklamıştı. Fitch de gidişat notunu negatife düşürdü.
Ama esas sorun Rusya’da reel üretim sektöründe başladı. 2013 yılında Rusya zaten yüzde 1.3 reel büyüme yaşamıştı ve IMF de 2014 için tekrar yüzde 1.3 büyüme tahmini üretmişti. Çünkü Rusya 2013 yılında 100 milyar dolar kadar sermaye çıkışı yaşamıştı. Ama şimdi bu hafta gündeme geldi ki, Rusya Ekonomi Bakanlığı 2014 yılı için sadece yüzde 0.5 büyüme planlıyordu, çünkü sermaye kaçışı düşünülenden daha fazla olarak gerçekleşmişti. Bu arada hatırlamak lazım ki 2000-2009 arasında Rusya, Putin Başkanlığında ortalama yüzde 6 civarında büyüme yaşamıştı. Yapılan incelemelerde reel büyüme tahmininin düşürülmesinde esas neden sermaye kaçışının 2014 yılı ilk çeyreğinde gerçekte 50 değil 63.8 milyar dolar kadar olması. Geçen hafta Rusya Ekonomi Bakanı ile Dünya Bankası arasında yapılan görüşmelerde, ülkeden 2014 yılı bütününde sermaye kaçışı 150 milyar dolara çıkarsa (ki Ukrayna olayı büyürse 150 milyar dolara çıkması çok normal sayılmalı ) yüzde 1.8 daralma yaşaması olasılığı çok yüksek denmiş ve Bakan da bu değerlendirmeye katılmış. Ama Fitch şimdiden Rusya’nın 2014 reel büyüme tahminini yüzde 1 oranının altına indirmiş bile.

Türkiye de gazdan etkilenebilir

Özetle, Ukrayna konusunda Rusya iyice sertleşirse ve geleceğe dönük belirsizlik ve Ukrayna’dan Rus talepleri artarsa ve bunun sonucunda Moskova ile Batı askeri bir harekata girişirlerse, Ruble yerlerde iyice sürünmeye başlayacağı gibi, Rus Merkez Bankası da milyarlarca döviz kaybeder ve ekonomi hızla aşırı negatif büyümeye geçer. Rusya bunu biliyor, ama diğer taraftan da Ukrayna hududunda asker ve teçhizat da yığılı, hamleye hazır durumda.
Ukrayna ile Rusya olayı iyice karışırsa bunun Türkiye’yi de etkileyeceği de açık. Çünkü bizim ithal gazımızın önemli bir kısmı Ukrayna üzerinden Rusya’dan gelmekte!

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Kedi ile köpeğin şaşırtan dostluğu

Omicron varyantının semptomları açıklandı

Zor şartlarda mangal kömürü üretip ailelerinin geçimlerini sağlıyorlar