• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
11 Aralık 2010 Cumartesi

Üçüncü çeyrekte büyüme

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre üçüncü çeyrekte Türk ekonomisi yüzde 5.5 büyüdü. Böylece, krizin ardından çeyrekler bazında dördüncü kez pozitif büyüme oranı açıklandı. Son dört çeyrekteki ortalama büyüme oranı da yüzde 8.2'ye yükseldi. Yıllık bazda, 2010'un ilk çeyreğindeki büyüme oranı da yüzde 8.9 oldu. Son dönemde oldukça güçlü gelen sanayi üretimi rakamlarından sonra üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme tahminleri yükselmiş, yüzde 6-7 gibi oranlara çıkmıştı. Dün açıklanan büyüme oranı bu anlamda biraz beklentilerin altında kalmış olsa da, genel anlamda ekonomideki toparlanma trendini teyit etmesi açısından önemliydi.

Aşağıdaki grafikte son yirmi yılda yaşanan üç önemli krizin daralma ve toparlanma dönemlerindeki büyüme oranları birbiriyle karşılaştırılıyor:

Grafikte ilginç bir şekilde, her seferinde Türk ekonomisinin ekonomik krizden dört beş çeyrekte çıktığını, krizden sonraki ilk dönemde  de toparlanmanın güçlü seyrettiğini görüyoruz. 2009-2010 dönemindeki toparlanma bundan farklı değil.

"deniz.jpg"

Önümüzdeki günlerde üçüncü çeyreğe ilişkin büyüme verilerini detaylı olarak analiz edeceğiz. Ancak bugün özet olarak birkaç noktaya dikkat çekmek istiyoruz.

1. Mevsimsel etkilere ve tatil günlerine göre düzeltildiğinde, ekonomi üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 1.1 oranında büyümüş. Bir önceki çeyrekte bu oran yüzde 3.5'ti. Yani toparlanma temposunda bir miktar yavaşlama söz konusu.

2. Düzeltilmiş verilerde bir önceki çeyreğe göre büyüme oranı, yıllıklandırıldığında (yani ABD'de açıklandığı şekliyle) yıllık büyüme oranı temposu yüzde 4.3'e karşılık geliyor. Bu oran genel beklentilerden düşük ancak önümüzdeki dönemde yukarı yönlü revizyon kuvvetle muhtemel.

3. TÜİK tarafından açıklanan aylık sanayi üretim endeksine göre, üçüncü çeyrekte sanayi üretimi yüzde 9.9 oranında artmıştı. GSYH verilerinde bu oran yüzde 8.6 olarak açıklandı. GSYH verilerinde üç ay sonra yukarı yönlü revizyon gelebilir.

4. Üçüncü çeyrek büyümesine en fazla katkı 2.1 puanla sanayi sektöründen geldi. İnşaat sektörü 1.1 puanlık katkıyla ikinci sırayı aldı. Hizmet sektörleri toplamda 2.4 puan katkı yaparken en fazla katkı ticaret (0.9 puan), ulaştırma ve iletişim (0.9 puan) ve finans (0.7 puan) sektörlerinden geldi.

5. Üçüncü çeyrekte yüzde 0.8 oranında küçülen tarım üretimi GSYH büyüme oranını da 0.1 puan aşağıya çekti.

Büyüme verilerinin detaylarını incelemeye yarın devam edeceğiz.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!