• $8,442
  • €10,203
  • 492.558
  • 1441.33
12 Aralık 2013 Perşembe

Üçüncü çeyrek büyüme verilerinin detayı

YENİ ilan edilen 2013 yılı üçüncü çeyrek büyüme verisi beklentilerin bir miktar üstüne çıktı ve büyüme ikinci çeyreğe benzer bir şekilde yüzde 4.4 oldu (Üç ay önce ikinci çeyrek büyüme oranı da yüzde 4.4 olarak açıklanmıştı ama şimdi yüzde 4.5’e revize edildi.) Böylece ilk dokuz ayda ortalama büyüme oranı yüzde 4’e ulaştı.
Orta Vadeli Program’da da 2013 için önce yüzde 4 büyüme hedeflenmiş, sonra bu hedef yüzde 3.6’ya çekilmişti. Ancak bu hafta ilan edilen ekim ayına ilişkin sanayi üretiminin beklentilerden düşük gelmesi de yıl sonu büyüme oranının da yüzde 4’ün altına inebileceğine işaret ediyor. Ekim ayında sanayi üretimi yüzde 0.5 oranında azalmıştı. Kasım ayında da negatif sanayi büyümesi olasılığı yüksek.
Aşağıdaki tablo ekonominin talep tarafına bakmakta. Tabloda her çeyrek için önce sektörlerin büyüme oranları veriliyor. Sonra da çeyrekler itibarıyla büyümeye olan katkılar (katkı büyüme oranı çarpı yüzde payı demek) özetleniyor. Son sütun ise 2013 yılı için ocak-eylül arasındaki toplam büyüme ve katkıları göstermekte.
Ekonominin talep tarafına baktığımızda özel tüketimin ikinci çeyreğe benzer bir şekilde yüzde 5.1 oranında büyüdüğünü ve özel yatırımda da yılın ilk yarısından farklı olarak pozitif büyüme kaydedildiğini görüyoruz. Ama tabloda olmayan stoka üretim de yüksek oranda.

Tabloda da görülebileceği üzere, özel tüketimde görülen artış GSYH büyümesini toplamda 3.1 puan yukarıya çekmiş. Geçen yıl hatırlanırsa özel tüketim talebi yıl boyunca ortalama yüzde 1 civarında daralmıştı. Bu yıl ise ilk üç çeyrekte yüzde 4.7 oranında bir toparlanma temposu var. Ama gene de bu tempo daha önceki yıllardaki toparlanmalara göre daha yavaş.
Zaten payı küçük olan kamu tüketiminde ise ciddi bir kemer sıkma operasyonu gerçekleşmiş. İlk iki çeyrekte yüzde 7’nin üstünde büyüyen kamu tüketim harcamaları üçüncü çeyrekte sadece yüzde 0.6 oranında artmış, yani nerdeyse reel olarak sabit kalmış.
Yatırımlar tarafında da zaten payı küçük olan kamunun ilk iki çeyrekteki agresif büyümeyi destekleme çabalarının sona erdiğini görüyoruz. İlk iki çeyrekte kamu yatırım harcamaları yüzde 83.9 ve yüzde 37.7 gibi rekor oranlarda artmıştı. Üçüncü çeyrekte bu artış oranı sadece yüzde 9.1 olmuş.
Yatırım tarafında asıl sevindirici durum altı çeyrek (yani bir buçuk yıl) sonra özel yatırım harcamalarının artmaya başlaması oldu. Özel yatırımlar üçüncü çeyrekte yüzde 5.3 oranında artarak GSYH büyümesine 1.0 puanlık katkı yapmış. Stoka üretim de azalmış.
Dış ticaret tarafında ise yüzde 2.2 oranında azalan ihracat ve yüzde 6.0 oranında artan ithalat büyüme oranını 2.2 puan aşağıya çekmiş.
Son olarak özetlersek, mevsimselliğe göre düzeltilmiş GSYH verilerine bakılırsa, üçüncü çeyrekte büyüme temposunun bir miktar yavaşladığını görüyoruz. İlk çeyrekte yüzde 1.5, ikinci çeyrekte yüzde 2 olan çeyrekten çeyreğe büyüme oranı üçüncü çeyrekte yüzde 0.9 olmuş. Bu da yıllıklandırıldığında yüzde 3.6 civarında bir büyüme oranına karşılık geliyor.
Tekrar edelim: Beklenenden kötü gelen sanayi üretimi ekim performansı sonrası yıllık büyümenin yüzde dört oranının biraz altında olması kuvvetlenen bir ihtimal.

<p>Akşam Gazetesi Spor Müdürü Kenan Karcı Süper Lig'de tüm  merak edilenleri Ezgi Aşık'a anlattı.</p

Süper Lig'de şampiyon kim olur?

Şırnak Valisi Pehlivan, Cudi Dağı'nda konuşlu üs bölgelerinde incelemelerde bulundu

Bayram alışverişinin kalbi Eminönü ve Mısır Çarşısı sessiz

Toroslar'da baharla yeşile bürünen yaylalar görenleri kendine hayran bırakıyor