• $13,2425
  • €15,0529
  • 758.06
  • 1857.4
16 Mayıs 2014 Cuma

Üç aylık cari açığın yüzde 24‘ü doğrudan yatırımla karşılandı

Cari açıkta düşüş beklendiği gibi devam ediyor... Finansmanda doğrudan yatırımlar hafif de olsa artıyor. Yıllık doğrudan yatırım girişinin cari açığı karşılama oranı mart ayı itibarıyla yüzde 24’e kadar yükseldi.

BU YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Mart ayı ödemeler dengesi rakamları açıklandı. Geçen yılın aynı ayında 5.6 milyar dolar olan açık bu yıl Mart’ta 3.2 milyar dolara geriledi. Böylece geçen yılın ilk çeyreğinde 16.6 milyar dolar olan cari açık, yüzde 31 oranında azalarak 11.5 milyar dolara indi. Bu da on iki aylık birikimli cari açığı 60 milyar doların altına çekti. Bu rakam geçen yıl sonunda 65 milyar dolar olmuştu.

İHRACAT ARTTI, İTHALAT AZALDI

Verilere bakıldığında ihracatın yüzde 13.2 oranında artarak 14.1 milyar dolara yükseldiğini, ithalatın yüzde 3.3 düşüşle 19.3 milyar dolarda kaldığını görüyoruz. Bu noktada, hem yıl başında görülen döviz kurlarındaki artışın ithalatı daha pahalı hale getirmesi hem de tüketici kredileriyle ilgili alınan önlem ve kısıtlamalar etkili olmuş.

GİRİŞ-ÇIKIŞ BİRBİRİNİ DENGELEMİŞ

Ödemeler dengesinin finansman tarafına baktığımızda ise geçen yılın mart ayında 10 milyar dolar olarak gerçekleşen net finansman girişinin bu yılın aynı ayında sıfıra indiğini, finansman giriş ve çıkışlarının birbirini dengelediğini görüyoruz. Doğrudan yatırımlarda net girişler geçen yıla göre 761 milyon dolardan 965 milyon dolara çıkmış. Kısa vadeli portföy yatırımlarında geçen yıl 3.9 milyar dolar net giriş olmuşken bu yıl 1.1 milyar dolarlık net çıkış gerçekleşmiş.

BANKA DIŞI ŞİRKETLER BORÇ ÖDÜYOR

Borçlanma kalemlerinde bankacılık sektörünün mevduat dahil 1.1 milyar dolar net borçlandığını, bankacılık dışındaki sektörlerin 900 milyon dolar net borç ödediğini görüyoruz. Bunun sonucunda da finansman tarafında giriş ve çıkışlar birbirini dengelemiş gözüküyor. Kaynağı belirsiz döviz işlemleri sonucu oluşan net hata ve noksan kaleminde ise 2.4 milyar dolarlık net giriş gerçekleşmiş. Yani açık büyük oranda net hata ve noksan kalemiyle finanse edilmiş. Rezerv varlıklar da yaklaşık 700 milyon dolar azalmış.

OLUMLU AMA HEDEF İÇİN YETERLİ DEĞİL

Cari açıktaki verileri özetlersek, cari açık azalmaya devam ediyor, bu çok olumlu. Finansmanda doğrudan yatırımlar hafif de olsa artıyor, bu da olumlu bir gelişme. Yıllık doğrudan yatırım girişinin cari açığı karşılama oranı Mart ayı itibarıyla yüzde 24’e yükselmiş durumda. Ancak yıl sonunda cari açığın 50-55 milyar dolar seviyesine ineceğini düşünsek bile finansmanda 10 milyar dolar civarında doğrudan yatırım yeterli olmayacak.

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı