• $9,507
  • €11,0554
  • 548.664
  • 1519.25
19 Ağustos 2014 Salı

Türkiye, işsizlik ve borçta AB ülkelerini kıskandırıyor

Türkiye’nin mayıs işsizlik oranı Avrupa'da 18 ülkenin ortalamasından düşük. Aynı şekilde Euro Bölgesi'nde Letonya, Lüksemburg ve Estonya dışındakilerin hepsi kamu borcu/GSYİH oranında Türkiye'den daha kötü.

BU hafta ilan edilen bütün Avrupa makro verilerinde, başta Almanya olmak üzere tüm Euro Bölgesi ülkelerinin çoğunun 2014 yılı ikinci çeyreğinde yerlerde süründükleri, resesyondan pek çıkamadıkları gerçeği manşetlerde yer aldı. Avrupa medyasında 18 ülkelik Euro Bölgesi'nde iki temel sorunun yüksek işsizlik ve yüksek 'kamu sektörü borcu/GSYİH' oranı sorunu olduğu vurgulandı durdu...

İŞTE RESESYONUN NEDENİ...

Veriler resmi Eurostat verileri, tahmin de değil... Soldaki tabloda önce 18 Euro Bölgesi ülkesinin işsizlik oranlarını ve işsizlik oranının 18 ülke ortalamasını veriyoruz. Veriler Eurostat’ın resmi, en son eldeki verileri. Türkiye’nin son ilan edilen mayıs ayı işsizlik oranı 18 ülkenin ortalamasından düşük, genelde yüzde 8.8, mevsim ve takvim düzeltmesi yapılırsa da yüzde 9.5! Euro Bölgesi'nin işsizlik dışındaki diğer bi problemi ise kamu borcunun yüksekliği... Euro Bölgesi'nin bu kriterde en iyi durumdaki, yani listede dipteki üç ülkesi Letonya, Lüksemburg ve Estonya dışındakilerin hepsi Kamu Borcu/ GSYİH oranında Türkiye'den daha kötü durumdalar. Türkiye’nin kamu borcu/ GSYİH oranı yüzde 35-40 arasında bulunuyor. Gösterdiğimiz her iki tabloda da verilen işsizlik ve kamu borcu verileri, lider Almanya dahil olmak üzere, büyük Euro Bölgesi üyesi ülkelerinin, resesyondan hâlâ neden çıkamadıklarını açıkça ortaya koyuyor.

<p>Afrika'nın güneybatısı. Yük gemisi Togo'dan  Kamerun'a gidiyordu. Gine Körfezi'nde geçiyordu. Kor

Korsanlar yük gemisine saldırdı

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor

Kayseri'de Geç Roma-Erken Bizans dönemine ait mozaikli yapı bulundu