• $15,9588
  • €17,0257
  • 948.718
  • 2380.9
19 Ekim 2012 Cuma

Türkiye duruma hakim ABD ise hızla toparlanıyor!

Para Politikası Kurulu 18 Ekim tarihinde (yani dün) 2010 yılı kasım ayından bu yana uygulanan başarılı para, faiz ve kur  politikasının temel taşını oluşturan koridor sisteminin (Borsa uzmanı olup ama kendini iktisatçı sananların anlamadığı) üst sınırını oluşturan Merkez Bankası'nın gecelik borç verme faizini yüzde 10.0 düzeyinden yüzde 9.5 düzeyine indirdi.
Diğer taraftan da Merkez Bankası'nın gecelik borç aldığı durumda ödeyeceği gecelik faiz oranı da yüzde 5 düzeyinde sabit tutuldu. Böylece koridorun genişliği daraltılmış ve faiz de bir ölçüde aşağıya çekilmiş oldu.
Politika faizini oluşturan bir hafta vadeli repo faizi de yüzde 5 düzeyinde sabit kaldı. 
Türkiye büyümeyi daraltarak cari denge açığını düzeltmek için krediyi daraltma operasyonuna girdiği günden beri salt enflasyon hedefi için boğuşmuyor. Kur, faiz, büyüme, işsizlik, bütçe ve enflasyonun hepsiyle birden uğraşıyor. Salt enflasyon hedeflemesi uygulayan değil, finansal istikrara da ağırlık veren eklektik bir politika uygulanıyor. Yani bu son iki yılın politika yaklaşımı artık enflasyon hedeflemesi olarak adlandırılamaz, çünkü politika finansal istikrara da çok büyük ağırlık veriyor. Bu yeni bir yaklaşım olduğu için de kolay kolay ve her kişi tarafından anlaşılamıyor. Rezerv opsiyonu denen ve kanuni karşılık olarak döviz ve altının da kullanılması yaklaşımı da piyasadaki likiditeyi önemli ölçüde kontrol ediyor ama TL likidite daralmasını da azaltıyor. Merkez Para Politikası Kurulu rezerv opsiyonunu  artırırken, koridorun üst sınırının daraltılmasının finansal istikrara büyük katkı yaptığını da vurguluyor.
Tabii piyasada her kişi ülke ekonomik politikasını önce kendi çıkarına bakarak değerlendirir. Hükümet 2012 yılında, 2011 yılındaki yüzde 8.5 büyümeden sonra büyümeyi yüzde 4 değerine indireceğini alenen belirtmişti. Pek kimse bunun kendi piyasasının da daralması anlamına geldiğini düşünmedi. Ama artık  daralma gözle görülür ve açıkça hissedilir hale geldi. Ve klasik yaklaşımımız olan şikayete başladık. Ata sporumuz ne güreş ne de okçuluktur: Esas ata sporumuz şikayet ve mesnetsiz eleştiridir. Durumun özeti budur! Avrupa'da kaos devam ederken ve hudutlarımızda da savaş boruları çalınmakta iken büyüme dört yerine üç oluyor! Ama tarihimizde ilk defa dış denge sorununu kriz yaşamadan kendi tercihimiz sonucu politika geliştirerek bertaraf ediyoruz. Yoksa krizi mi tercih etmeli idik?
Tanrı'ya şükürler olsun ki ABD genel kanının tersine toparlanma hızını artırdı.
17 Ekim günü açıklanan yeni konut inşaatı sayısı, tahminlerin çok üstünde 872 bin adet arttı. Eylül ayındaki artış ise yüzde 15. Bir yıl evveline göre artış yüzde 34.8. Eylül ayında yeni inşaat ruhsatları sayısı da yüzde 11.6 arttı. Tek aile evi ruhsatları yüzde 27 artarken, birden fazla aile evi inşaat ruhsatları (onlara göre site demek) yüzde 85.6 arttı, adeta inşaat patlaması oldu.

ABD çözdü, Avrupa cırcır böceği
Wells Fargo tarafından hesaplanan inşaat sektörü güven endeksi eylülde altı yılın en yüksek düzeyine çıktı. Bunda tek aileye ait yeni ev inşaatı verilerindeki beşinci aydır devam eden artış önemli ve endeksin 40 değerine gelmesi, çok büyük bir zıplama. Tam bir yıl evvel bu endeksin en yüksek değeri sadece 14 idi. Güven endeksinde bu yıl gerçekleşen 24 puan artış 1985 yılından bu yana hesaplanan endekste en yüksek artış. Tabii ki konut sektörü tamamen ayağa kalkmadı ama konut sektörü global krizden çıkmak yolunda çok çok önemli mesafe kaydetti. Endeks 1992 yılında da 24 puan yıllık artış geçirmişti.    
Sonuçta Türkiye tüm sanayileşmiş Avrupa ülkelerinden çok daha iyi durumda ve ABD de, gelecek ayki seçime gidilen dönemde büyük atılım yapmış bulunuyor. Avrupa ise şu ana kadar uyumak ve konuşmakla vakit geçirdi. Dün yazdık, Avrupa bu şekilde devam ederse çok uzun süre durgunluk yaşayacak. Bu da bizim için en az Suriye kadar önemli bir risk demek ! ABD pragmatizmi kendi çıkardığı krizi, herkesten önce çözdü. Krizi ithal eden Avrupa ise 'cırcır böceği' gibi!

<p>Başkan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından millete seslendi.

'ABD'nin teröre yapmış olduğu destek kök salmadan bir an önce yıkılmalı!'

doğanın güldüren yüzü! Onları daha önce hiç böyle görmediniz

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (23 Mayıs 2021)

Gıda Komitesi enflasyon için toplanıyor! Yeni teşvikler devreye giriyor