• $ 6,1231
  • € 6,85
  • 252.75
  • 84.596
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Trump’ın seçmen tayfası zorda gibi!

Bilindiği gibi her ne kadar Donald Trump seçimi kazanarak, ABD’nin başkanı olmuş olsa da, ABD seçimlerinde bir de yarı yıl seçim oylaması var.

Geçtiğimiz hafta perşembe günü New York’ta yapılan ‘primacy’ ile yıl sonundaki ilk 2 yılın, yarıyıl genel seçimi dönemi gündeme gelmiş bulunuyor. Önümüzde, sonuç için son sekiz hafta var.

Başkan Trump’ın son oy incelemelerinde siyasetteki desteği ortalama yüzde 40.6 civarındaydı. Desteklemeyenlerin oranı ise kabaca yüzde 53.6 oranındaydı.

Son ağustos ayının sonunda ise oy oranlar oldukça değişmişti ve yüzde 43.6 Donald Trump lehine ve de yüzde 51.8 oranında Trump aleyhine oy oranları vardı.

Ortada bilinmeyen yeni bir şey de yok. Herkes biliyor ki, Donald Trump son dönemde önemli boyutta kötü haberlere konu oldu. Daha önceki şahsi avukatı Cohen’in aldığı ters pozisyon, Trump’ın daha önceki kampanya menajerinin mahkemede mahkumiyet sonrası Trump aleyhine, yani ters tarafa dönmesi ve de Trump’ın yönetim yaklaşımının, hem daha önceki ve hem de şimdiki iç bilgililer tarafından oldukça eleştirilmesi, sonuç için oldukça önemli.

Bölgelere göre değişiyor

ABD’de ikinci yıl sonundaki orta seçimde, oy verenlerin yaklaşımı sonuca, çok etki yapıyor. Fakat Bay Trump’ın oy desteği de seçim bölgesi veya eyaletlerde çok farklılık da arz ediyor.

ABD başkanının şahsen desteklenmesi epey azalmış durumda. Ama Trump’ın ekonomiyi yönetimi konusundaki oylamada ise Donald Trump’ın oyları, oylamanın yapıldığı eyalet veya bölgelere göre de değişiyor. Mesela Missouri, Kuzey Dakota ve de Tennessee gibi eyaletler Cumhuriyetçilere 5 puan veya daha fazlasını kazandırır.

Trump, ekonomi yönetimi konusunda yapılan oylamada ise, eyalete göre yüzde 50.7 destek alıyor ve de yüzde 42 aleyhine yaklaşım da bazen aleyhine gündeme geliyor. Bazı vatandaşlar ise Trump’ın günahlarına rağmen Cumhuriyetçilere oy vermekten vazgeçmiyorlar.

Gene de Demokratların oy fazlası avantajı daha önce yüzde 3.9 iken şimdi, son 11 Ağustos incelemelerinde yüzde 8.2 puan üste çıkmış bulunuyor.

Seçim günü oy sayıları önemli ölçüde değişmezse, seçim günündeki oylarla İtalyan kökenli Demokrat Nancy Pelosi, ‘House Speaker’ pozisyonuna gelebilir.

Kartal Araba Pazarını Sizin İçin Gezdik

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Alka teröristlerin korkulu rüyası olacak

Filyos Liman Projesi'nin yüzde 80'i tamamlandı