• $16,0999
  • €17,2639
  • 961.065
  • 2384.17
4 Temmuz 2018 Çarşamba

Trump’ın oto vergileri ticaret savaşı yaratıyor

Donald Trump’ın araba ithalatında ağır vergiler koyma tehdidi, Brüksel’in 300 milyar dolarlık global ABD ürünlerinde, benzer boyutta vergiler koymak şeklinde mukabil girişim yapma konusunda ikaz ortaya çıkarmasına neden oldu. Bu ikaz Avrupa Komisyonu’nun ilk defa ABD Ticaret Bakanlığı’na yazdığı, ithal edilen araçlar konusunda detaylı bir yazılı cevabın gündeme gelmesine de neden oldu. Bay Trump 2 Temmuz’da bir medya açıklaması yaptı ve de AB’nin, ABD ile ticaret yapıldığında, en az Çin kadar kötü davrandığını vurguladı.

Brüksel’in değerlendirmesine göre, Amerika’nın yabancı arabalar ve parçalarını incelemesi, bir ulusal güvenlik riski ortaya çıkartacağı gibi, global ekonomide de bir ticaret savaşı ortaya çıkmasına ve de ABD otomotiv sektöründe çalışan 4 milyon insan için istihdam sorunu yaratılmasına neden olabilirdi. Bay Trump’ın ticaret politikası zaten çelik ve alüminyum konusunda gerilim yaratmıştı ve araba konusundaki kurcalamaları da, ABD’nin bir kere daha da ulusal kurallara karşı hareket edeceğini gösteriyordu. Bu da araba vergisine bulaşmanın kabul edilmesi bir kere daha uluslararası toplumlar tarafından kabul edilemeyecekti ve de ABD’nin durumunu da daha kötü hale getirecekti.

Ama Bay Trump Twitter’da geçen ay, Avrupa araba üreticilerinin de ABD araba ihracatına karşı yüzde 20 engellerinin kaldırılması da pek yakında gündeme gelmezse, Avrupalı üreticiler de vergilerin arttığını görecekti.

General Motors ise geçtiğimiz cuma günü belirtmişti ki, son üretici olarak araba vergilerinin artması da, araçların fiyatlarının dolarla çok aşırı artması ve de firmanın rekabetçiliğinin ortadan kalkması ve de aşırı dozda iş kaybına neden olacaktı.

Alman BMW ise ABD’de Güney Carolina’daki en büyük üreticisinden, üretilen arabaların yüzde 70 kadarını ihraç etmekteydi ve der ki, firma yatırımları ve de işleri de azaltacak duruma geldi.

AB yöneticileri de ne yapılması konusunda bir karar vermiş durumda değiller. 294 milyar dolarlık, ABD’nin 2017’deki ihracatının yüzde 19 kadarı olan iş hacmi kabaca ortadan kalkmaya mecbur olacak da denilebilir. Bu durgunluk birçok sektörde etki yapacak. Ama ancak bir kısım konularda uygulanabiliyor.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Doç. Dr. M</span>ehmet Yalçın Yılmaz <span st

İsveç, Stokholm Sendromu'ndan kurtulabilir mi?

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti

Öyle bir ameliyata imza attı ki! Kolundaki şişliğin içinden bakın ne çıktı