• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
22 Şubat 2017 Çarşamba

Trump’ın ilk dört haftası

Geçen haftaki perşembe sabahı ABD Başkanı Donald Trump basına daha önceden haber vermeden yaptığı ve bu nedenle de pek beklenmeyen ama 80 dakika süren bir basın toplantısı gerçekleştirmiş ve de Hükümetinin ve kendisinin, geçen dört haftada 'son derece başarılı' bir yönetim dönemi yaşadığını ifade ederken, sürekli olarak da basına hücüm etmiş. "Televizyonu veya gazeteleri açtığım zaman gördüğüm sadece kaos hikayeleri. Halbuki gerçek durum ise bunun tam tersi!" de demiş.

Ayrıca "Önümüzdeki haftalarda da mart ayında erkenden Obama’nın mirası, sağlık sistemi ile ilgili kanuni yapıyı değiştirmeye başlayacağız, yazın ise de vergi sisteminde yapacağımız değişiklikleri gündeme getireceğiz!" demiş. Rusya ile olan ilişkileri konusunda ise "Rusyada hiçbir malım veya şirketim yok, aldığım hiç bir kredim yok, hiçbir işim de yok!" demiş.

Ayrıca Ulusal Güvenlik Danışmanı M.Flynn’i pazartesi günü işten alırken de,Flynn’i "Rus elçisi ile ABD’nin yasaklarını konuştuğu için değil, Trump’ın Başkan Yardımcısı Mike Pence’e, Rus elçi ile konuşmalarının detaylarını tatmin edici bir düzeyde aktarmadığını görerek, bu nedenle işten aldım!" demiş.

Ancak Trump, ABD medyasında ve uluslararası medyada ağır şekilde eleştirilmekte. Üstelik hem Demokratlar hem de bazı Cumhuriyetçiler tarafından!

Halbuki ABD basını, mesela Savunma Bakanı James Mattis, Dış İlişkiler Bakanı Rex Tillerson, veya Hazine Bakanı adayı Steven Minuchin gibi, işinin profesyonal uzmanı olan kişileri pek eleştirmiyor.

Trump döneminde Bakan olmak demek, örneğin savaş hakkında generallerinden daha fazla bildiğini düşünen bir Başkan ile yaşamak demek. Bunu da her kişi kabullenmiyor. Mesela Robert Harward adlı Amiral ve Deniz Kuvvetleri Komutanı olan kişi Trump’ın güvenlikten sorumlu Bakanı olma teklifini reddetmişti.

Bugünlerde, ABD’de istihbarat kurumları da çoktan Başkan Trump tarafından taciz edilmeye başlanıldıklarını düşünüyorlar. Bu nedenle de, Trump’tan kopuklar. M. Flynn daha Başkan Trump’a gerçekleri anlatmadan evvel, dokuz ayrı kişi M.Flynn ile Rus Elçisi arasındaki konuşmalarının detaylarını, Trump Başkan’a aktarmamış, Washington Post Gazetesi'ne bildirmişler.

Amerika’daki basın "Trump’ın yakın Danışmanları Stephen Bannon ve Stephen Miller gibi iğneli kişilerin kişilerin görevden ayrılmasından önce, Trump huzur bulamaz!" diye düşünüyor. Ama "Trump, bugünkü yaklaşımını değiştirmezse de Trump ile ABD Anayasası arasında kavga da çıkabilir!" de deniliyor!

Bakalım, bekleyecek ve göreceğiz!

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor