• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
2 Mart 2019 Cumartesi

Trump’ın ekonomik tahminleri tutmuyor!

ABD Başkanı Donald Trump, iki yıl önce göreve atanmıştı ve “Büyümenin yüzde 5-6 olmasında hiç sorun yok” demişti. Ama Financial Times’ın 1 Mart tarihli sayısında Başyazar ve Yönetmen Gillian Tett, Başkan Trump’ın vaatlerini pek tutturamadığını yazmış.

2018’in dördüncü çeyreğinde, ABD’nin büyümesi sadece yüzde 2.6 olabilmişti. 2018’in bütününde ise, yıllık büyüme yüzde 2.9 olmuştu.

Araştırmacılar 2019 sonunda ABD’de resesyon olmasının hesaplandığını vurguluyordu. Hatta Duke Üniversitesi’nin Fuqua School of Business Profesörü John Graham, global büyümenin sonuna gelindiğini bile vurguluyordu. Araştırmacılar Trump’ın ‘2020 seçiminde yüzde 4 büyümeyle seçime gideceğiz’ sözünün hiçbir kıymeti olmadığını ve Trump eğer az da olsa bir büyüme yaşayabilirse de, çok şanslı olması gerektiğini söylüyorlardı.

Yatırımlar yavaşlıyor

Amerikanın geçmişine bakıldığında ABD’de toparlanma ve büyüme gerçekte 58 ay içinde oluşmakta. Ama bir diğer faktör de, son 10 yıldaki uzun vadeli büyümenin artık pek ortaya çıkabilecek gibi gözükmemesiydi. Nedeni olarak da, popülizm ve de ticaret savaşları ve hatta gerçek savaşlardan bahsediliyordu. Çünkü global finansal sistem denenmemiş durumlara gelmişti. Davos’ta ocakta toplanan liderler kendilerine çok güveniyorlardı. Ama dikkat edilmesi gereken bazı nedenler de vardı.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, geçen hafta Çin ve Avrupa’nın yavaşladığını ve global likidite şartlarının kötüleştiğini gündeme getirmişti. Vurgulanan bir diğer konu ise ABD’nin maliye politikasıydı. Trump 2017’de, 2018 yılında büyüme olacağını güle oynaya gündeme getirmişti ama 2019 ve 2020 yıllarında mali sıkışma olması olasılığı da oldukça yüksekti. Nitekim bu hafta, GDP verileri şirket yatırımlarının ve tüketim harcamalarının önemli boyutta yavaşladığını göstermekte.

Diğer taraftan da tüketicilerin otomobil kredileri nedeniyle oldukça sorun yaşadıkları da gündeme geldi. Şu andaki GDP verileri iktisatçılar tarafından ve de yöneticiler tarafından oldukça sorunlu olarak değerlendirilmekte. Bu da piyasaların oldukça dalgalanacağını gösteriyor. Yatırımcılar ve tüketiciler tedbirli olmayı düşünseler iyi ederler!

TRT Tabii'nin orijinal içeriklerinden Rumi'nin ikinci sezonu, platfromdaki yerini aldı. Toplamda üç

Kaan Yıldırım ve Devrim Özkan 'Rumi'nin bilinmeyenlerini anlattılar

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor