• $15,8666
  • €16,6798
  • 932.631
  • 2405.03
7 Temmuz 2018 Cumartesi

Trump’ın ek vergileri seçmenlerini hırpalıyor

Başkan Donald Trump, ABD’de Beşinci Cadde’de çok sayıda Alman otomobilleri görmekten şikayete başlamıştı ve de onları üreten firmalara ağır vergiler koyacağını vurgulamıştı. Ama o Mercedes’ler ve de BMW’ler sadece ABD’de imal edilmekle kalmamıştı, bu araçları satın alanlar aslında Trump’a oy veren kişilerdi.

Son yıllarda Avrupalı şirketler Alabama, South Carolina ve de Tennessee’yi oto imalathanesine benzetmişlerdi. Arabaları sadece kullanmak için alanlara ve ABD’lilere satanlara ilaveten, Çin, Avrupa ve de Almanya’nın en büyük üç araba imalatçısı da ve de Volvo, bir Çin firması tarafından üretilmişti ama bir İsveç imalatıydı. Geçtiğimiz aylarda da geçen ay Güney Carolina’da yeni bir araba üretim fabrikasının üretimi başlamıştı. Fabrikaların Trump’a en çok oy verilen bölgelerde imal edilmesi de önem kazanmamıştı. Trump kendi partisinden bir direnç görmeden araba vergilerinin yüzde 20 olacağını gündeme getirmişti. Araba ithalatının ulusal güvenlik maliyeti 14 milyar dolar tutuyordu. Eğer başka ülkeler ABD’ye uyarlarsa maliyet 300 milyar dolara kadar çıkardı.

Bay Trump, South Carolina’daki seçimde, Spartanburg’da yüzde 63 oy almıştı, BMW’nin dünyada yapılmış en büyük BMW fabrikası da buradaydı. Ama Spartenburg South Carolina’da Ticaret Odası’nın Başkanı Allen Smith’e göre Trump’ın vergileri , bölgenin canlılığını ortadan kaldıracaktı. Çünkü on binlerce iş ortadan kalkacaktı. Ülkenin markaları Ford ve General Motors bile bu nedenle korumacılık yaklaşımından şikayet etmekteydiler.

Trump’ın ekonomik kuralları en çok Spartanburg’da BMW fabrikasını ve Daimler’in Alabama Tuscalusa’daki Mercedes kompleksini ve de Volkswagen’in Chattanooga Tennessee tesisini etkileyecekti. BMW Spartenburg’da ürettiği yüzde 70 üretim, Trump’ın sürekli şikayet ettiği dış ticaret açığını azaltmaya yardım edecekti. BMW Spartenburg’da 1000 adet iş eklemeye hazırlanıyordu. Gene de ihracat miktarı azalacaktı.

ABD geçen yıl toplam 1.2 milyon araba ithal etmişti. AB ise ABD’den araba ithalatı için yüzde 10 vergi almaktaydı. Ama ABD, kamyon ve minibüslerden yüzde 25 vergi almaktaydı.

Özetle vergilerin toplamı hesaplandığında küçük firmalar başta olmak üzere çok sayıda ABD üreticisi üç ay içinde iyice zora gelecek durumda olduklarını devlete anlatmaya çalışıyorlar.

<p> </p>

Türkiye'nin dev eserleri neden karalanıyor?

Türkiye'nin en uzun süre yaşayan insanı! 157 yıl hayatta kaldı

Uzaylılar tarafından kaçırıldıklarını söylüyorlardı! Çizimleri herkesi şaşırttı

Yavrularını korumak için ölümü göze aldı! Leoparla domuz kavga ederse...