• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
21 Ağustos 2017 Pazartesi

Trump yavaş yavaş yalnız kalıyor

Geçtiğimiz iki haftada Donald Trump gene birçok saçma sapan şeyler söyledi ve faturasını ödemeye başladı bile.

Ben ABD’nin güneyinde Atlanta Georgia’da master, doktora ve de hocalık yaptım. Toplamı 10 yılı aştı (1970-1981 arası). İşletme Master ve Doktora Ekonomi eğitimimi devlet kurumu Georgia State University’de burslu yaptım. Hocalığımı ise Atlanta‘da Emory Üniversitesi'nde toplam 6 yıl yaparak kuvvetlendirdim ve 40 yaşında, 1981 sonunda Türkiye’ye, Boğaziçi Üniversitesi'ne döndüm. Georgia eyaleti benim orada olduğum sırada hem siyahilerin çok olduğu hem de beyaz siyah kavgasının fazla olduğu bir kentti. Dolayısı ile ABD’de ırkçılık konusunda çok bilgi sahibiyim diyebilirim. Ku Klux Klan ne demektir çok iyi bilirim.

Geçtiğimiz haftalarda Trump 50 bin kadar nüfuslu Chalottesville kasabasında başını belaya soktu. Kasabada bir gerici “confederate “ General olan Robert E.Lee adlı kişinin heykelinin kentin ortasındaki parktan başka yere taşınması isteniyordu . Dışarıdan gelen tutucu ve silahlı kişiler, cuma akşamı Charlottesville'deki Virginia Üniversitesi'ne geldiler, cumartesi sabahı ise Nazi ve gerici bayraklarını taşıyarak beyaz ve siyah ırk konusunda şehirde bağırıp çağırmaya başladılar. Ve tabii ki karşı fikirdekiler, beyaz siyah farkını önemsemeyen kişiler, ile ırkçılar arasında ile itiş kakış başladı. Bu arada 20 yaşında ve Ohio’dan gelmiş James Alex Fields adlı bir aşırı sağcı genç, karşı fikirler taşıyanların üzerine arabasını sürdü ve 12 Ağustos'ta Heather Heyer adlı masum, 32 yaşındaki bir genç kızı arabası ile ezerek öldürdü,19 kişiyi de yaraladı.

Sonuçta işler Trump’ın başına bela oldu. Trump siyaset nedir bilmediği için, her iki taraf da suçludur diyordu. Ama bir taraf organize ve silahlı idi. Irkçı olmayan gençler ise sulh içinde protesto yapıyorlardı. Silahlılara sözle karşı çıkan ve dışarıdan gelmemiş yerel gençler nasıl suçlu olabilirdi ki. Ama bu olaydan sonra Trump’ın yaptığı beyazcılara destek veren, Yahudileri hırpalayan, her iki taraf da konuşmada suçlu yaklaşımı, Trump aleyhine ülke çapında sorun yarattı.

Bunun üzerine Trump’ın aşırı sağcı Başdanışmanı S.Bannon istifa etmeye mecbur olurken, Trump danışmanı birçok şirket de Trump ile alakalarını bitirmeye başladı.İlk istifa eden de ünlü Merk ecza firmasının başkanı Siyahi Kenneth Frazier oldu.

Hayat zor demekten başka bir şey denemez. ABD vatandaşları ırkçılık için yıllar önce Eşitlikçi Kuzey ve Irkçı Güney savaşı sonrası ırkçıları susturup bağımsız olmuştu ! Unutmayalım , ABD son dünya savaşlarında ise Nazilere karşı Avrupalıları kurtarmıştı. Trump herhalde bunları bilmiyor!

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi