• $17,9561
  • €18,3283
  • 1031.2
  • 2795.06
16 Mayıs 2016 Pazartesi

Trump vergilerini henüz açıklamıyor!

Bu yılın sonuna doğru yapılacak olan ABD seçimleri çok eğlenceli olacak gibi duruyor. Eğlence daha şimdiden başladı.

Cumhuriyetçilerin Başkan adayı ve New York’lu gayrimenkul üreticisi Trump iki gün evvel bir açıklama yaparak kamuoyuna itiraz etti. Kendisinin ne kadar vergi ödediği konusunun kimseyi ilgilendirmediği tezini de ortalığa döküverdi. Ödediği efektif vergi oranını soranlara da “Size ne?” dedi.
Son günlerde Trump bu vergi konusunda ciddi şekilde baskı alında kaldı. Kasım ayındaki seçimde muhtemelen rakibi olacak olan Demokrat Hillary Clinton ve 2012 yılındaki seçimdeki Cumhuriyetçi aday (Trump’ın partisinden) Mitt Romney Trump’ı bu vergi konusunda en çok eleştirenler oldu. Onlara göre Trump seçmenlere bu tür bilgileri vermek zorunda idi.
Cumhuriyetçi aday Trump 2009-2014 arasındaki vergi ödemelerini açıklamayı reddederken, neden olarak henüz vergi beyanlarının inceleme altında olduğunu ve sonucun açıklanmadığı söyledi. Bu tarihlerden önceki vergi ödemelerinin is çoktan incelemeden çıktığını ve onları açıklayabilmesi gerektiğini iddia edenlere de cevap vermedi. Ancak son vergi ödemeleri standart incelemeden çıktıktan sonra onları açıklayabileceğini de ekledi.
Ancak bütün Başkan adayları (son kırk yılda) vergi ödemeleri konusundaki bilgileri seçimden önce seçmenlere açıklamışlardı. Diğer taraftan da Ulusal Vergi otoritesi (Internal Revenue Service ) incelenen yani “audit” altına bulunan vergileri konusunda kamuoyuna bilgi vermesine bir engel olmadığını da açıklamıştı. Hatta 1973 yılında Başkan Richard Nixon’un, vergilerini audit altında iken açıkladığını da bildirmişti.
Trump ise vatandaşların onun vergi verilerinde hiçbir şey bulamayacakları söyleyerek, “Standard Audit” bitince açıklama yapmayı vaat etti. Ayrıca İsviçre hesapları da olmadığını, offshore hesapları da bulunmadığını da ekledi.
Bu vergi tartışması medyaya yayılırken Trump da Washington’a gidip orada partinin en üst yöneticileri ile görüşerek partisi ile biraz sulh yapmaya gidiyordu.
Özellikle parlamentodaki parti sözcüsü Paul Ryan ile olan geçmiş anlaşmazlıklarını ortadan kaldırmak çabası içinde idi ama Ryan da “Henüz onu desteklemeye başlamak için çok erken!” demişti.
Trump, bazı seçmenler efektif vergi oranının belli tek bir rakam olduğunu ve onu söyleyebileceğini vurguladıklarında, sizi doğrudan ilgilendiren bir konu değildir demişti. Ama seçmenler de ona 2012 yılında aday Mitt Romney’in düşük efektif vergi oranı nedeniyle oy kaybettiğini hatırlatmışlardı.
Trump bu ülkede devlet ödediğimiz vergileri sürekli har vurup harman savurduğu için vergi konusunda çok uğraşıyorum da dedi.
Parti sözcüsü Mitt Romney ise, vergi bilgilerini açıklamaması için tek neden içinde bir bombanın saklı olması olabilir diyerek, Trump’ı eleştirmişti.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor