• $ 6,0835
  • € 6,8198
  • 251.269
  • 86.072
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Trump petrol fiyatında OPEC’i suçluyor ama...

Donald Trump, haftanın ortasında, New York’ta Birleşmiş Milletler toplantısında konuşurken, Suudi Arabistan’ı, petrol artışı yapmadığı ve böylece petrol fiyatlarının yükselmesine yol açtığı için hedefine alıp hırpalarken, OPEC üyesi ülkelere de saldırarak ve “Her zaman yaptığınız gibi dünyayı soyuyorsunuz!” diyerek bu yüksek petrol fiyatlarına uzun süre izin vermeyeceklerini gündeme getiriyordu. Konuşmasında diğer ülkelere de İran’dan petrol ithalatı yapmayın diyerek, İran rejimini de sıkıştırmaya çalışıyordu.

Trump, OPEC’e de, “Sizin üye ülkelerinizi uzun zamandır ve karşılık almayarak hep korumuştuk!” diyor ve “Bize yüksek fiyattan petrol vermenizi kaldırmanız gerek!” diyordu. Twitter’da da sürekli “Fiyatları düşürmenizi talep ediyoruz!” diyerek, yükselen petrol fiyatlarının Cumhuriyetçilerin zararına olduğunu ve yakında yapılacak ABD ara seçiminde, ABD seçmenlerinin Demokratları desteklemesinin önüne geçmek istediklerini vurguluyordu.

ABD’nin Trump döneminde 2015 İran nükleer anlaşmasından çıkması ve de son dönemde yaptıkları dış ticaret vergisi zamlarıyla, ürün fiyatlarını ABD’nin kendisinin artırdığını ise hiç mi hiç gündeme getirmiyordu.

Brent petrolü fiyatları, bugünlerde son 4 yılın en yüksek değerine çıkmıştı. Aslında petrol fiyatları 2014’te 100 doların üstüne çıkmış ama sonra 2016’da 30 dolara kadar inerek ama Kasım 2014’ten bu yana yavaş da olsa sürekli artışa geçerek bugün de son üç yılın en yüksek fiyatı olan, varil başına 83 dolara kadar yükselmişti.

Bu hafta, Suudi Arabistan ve Rusya ise haziranda Trump’ın feryatlarına rağmen üretimlerini artırmaya girmemişlerdi. Trump ise, kasım ayında ayın 5’inde İran’a ilave vergi koyacaklarını söyleyerek diğer ülkeleri de ikaz etmekte. Washington’daki ABD yöneticileri, Hindistan, Japonya ve de Güney Kore’nin İran’dan petrol almalarına da, izin vermeyeceklerini vurguluyorlardı.

Trump, Birleşmiş Milletlerin Washington toplantısında İran Başkanı Hasan Rouhani ile görüşmeyeceklerini de vurgulamıştı. “İran önce konuşma makamını düzeltecek ki onlarla konuşalım!” demişti.

Ama Trump durmaz tabii. Birleşmiş Milletler kongresinde New York’taki konuşmasında ise, “Partimiz ve ben ülkemizin tarihindeki, en çok ve en yüksek şeyleri beceren yönetim olduk!” deyince de, Birleşmiş Milletler toplantısındaki ülke temsilcileri ise uzun süre kahkahalarla gülmüşlerdi!

Elindeki fırsatları bir türlü değerlendiremeyenler bu video size de tanıdık gelmiyor mu?

Elimde Fırsat Var Ama Değerlendiremiyorum

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Fırlatma işlemi başarısız oldu, parçalanarak halkın üzerine döküldü

Meteoroloji sağanak uyarısında bulundu