• $13,4695
  • €15,2528
  • 797.242
  • 1910.29
30 Ocak 2017 Pazartesi

Trump neden dış açığa karşı hassas?

Financial Times yorumcularına göre, Donald Trump’ın sağa sola saldırmasının önemli nedenlerinden biri de yeni ilan edilen ABD’nin 2016 yılı milli gelir verilerindeki durum. İstatistiklerdeki zayıf dış ticaret verileri 27 Ocak 2017 tarihinde, yani geçtiğimiz hafta içinde açıklandı. Büyümenin son beş yılın en düşük değerine gerilemesi, Trump’ın cari denge açığı konusunda sağa sola saldırmasının önemli bir nedeni.

ABD brüt GSYİH rakamı 2016'da yüzde 1.6 büyüme sergiledi. 2015 büyümesi ise yüzde 2.6 olmuştu. Bu sayılar Washington’daki Devlet Economik Analiz Bürosunun resmi sayıları. Bu veriler ABD büyümesinin düşük kalmasının, Amerika’nın dış açığının büyüklüğü nedeni ile zayıf olduğunu gösteriyor deniyor. Trump dün gene ABD’nin Meksika’ya 60 milyar dolar kadar cari açık verdiğini vurguladı. Meksikaya karşı katı davranmasının nedenini de bu dış açık olarak gösteriyor. Meksika’nın, kendilerini uzun zamandır 'sömürdüğünü' söylüyor. Dış ticaret açıkları ve huduttaki zayıf durum değişmek zorunda diyor. Ona göre son yirmi yılın rakamları dış açığın nedenini ayni şekilde sergiliyor ve hatta daha da sert bir yaklaşımın gerektiğini vurguluyor.

2016 yılının son çeyreğinde, ABD büyümesinin 2015 üçüncü çeyrekteki yıllıklaştırılmış yüzde 3.5 oranından, bu sefer yıllıklaştırılmış yüzde 1.9 düzeyine gerilediği görülüyor. Düşen ihracat ve artan ithalat verileri yüzde 1.7 puan düşük bir büyüme yaratmış.

ABD toplam mal ve hizmet cinsi dış ticaret açığı ise, kasım ayında mal ihracatının düşmesi, mal ithalatının artması ve de hizmetlerde net fazlalık arayı azaltmadı diye düşmüş.Durumu eleştirenler ise,yani Trump’ına danışmanları ve de bazı sol iktisatçılar, sürekli dış ticaret açığının özellikle ABD imalat sanayisi sektöründe de iş azalmasına yol açtığını söylüyorlar. İhracatı arttırmak ve ithalatı azaltmak ise büyümeyi artırıyor diyorlar.

ABD’de tüketici harcaması yüzde 2.5 artışla iyi gitmiş. Üçüncü çeyrekteki kadar güçlü olmasa da son iki yılın ortalama büyümesi düzeyinde gerçekleşmiş.

FED gelecek hafta faiz hadlerini tartışmak için toplanacak. FED ekonominin yeniden teklemesini beklemiyor. Şirket yatırımlarının dört çeyrek düştükten sonra alet imalatı yatırımları için yüzde 3.1 arttığı görülüyor. Standard and Poors future endeksi değişmeden gerçekleşmiş. Altın ise yüzde 0.3 daha az gerçekleşirken ve fiyatı 1.185.11 troy ounce olurken,10 yıllık Hazine bonolarında getiriler yüzde 2.501 değerine düşmüş.

Bu arada Trump’ın ekibi, yedi Müslüman ülke vatandaşlarına da (Suriye, Irak, İran, Libya, Sudan, Somali ve Yemen) ikinci bir emre kadar ABD’ye giriş yasağı getirdi. ABD’de oturma ve çalışma izni olanların, yani yeşil kart sahibi kimselerin bile bu kararın kapsamına alındığı söyleniyor. Bravo!

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor