• $16,9257
  • €17,3916
  • 961.907
  • 2371.25
16 Haziran 2018 Cumartesi

Trump ile G7 ülkeleri Kanada’da kapıştı

ABD Başkanı Donald Trump ile G7 ülkeleri liderleri haftasonunda birbirlerine girdiler. Kanada’da yapılan toplantıda, Başkan Trump hem Kanada lideriyle kapıştı, hem de G7 liderleri tarafından hazırlanan raporu elemanlarına yırttırarak, çöpe attı. Sonra da toplantı bitmeden Kanada’dan ayrıldı. Kanada başkanının hem zayıf ahlaklı, hem de güvenilmez olduğunu iddia ederek Kanada’dan da erkenden ayrılarak Singapur’a gitti. Trump Singapur’da Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile yapacağı toplantı için hazırlık yaparken, danışmanları G7 ülkelerine saldırdı durdu. Özellikle Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve G7 Başkanı ABD tarafından çok eleştirildi.

ABD Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı Larry Kudlow da, Kanada Başkanı Trudeau’nun ABD ekibini kandırdığını ve de Kanada’nın adeta sırtlarına bıçak sapladığını da iddia etti. Trump’ın dış ticaret danışmanı Peter Navarro da Fox News kurumuna, Trump’a kötü diplomasiyle saldıran her yabancı ülke kişisinin ‘cehennemde yeri olduğunu’ söyledi.

Almanya ve de Fransa ise beraber hareket etmeye çalıştılar. Berlin Ekonomi Bakanı Batı ülkelerinin, ABD tarafının düşündüğü kadar kolay kırılmayacağını vurguladı. İyice öfkelenen Fransa Başkanı Emanuel Macron da, cuma günü bir tweet göndererek “ABD kendi başına G7’nin müşterek davranan ülkelerini ortadan kaldıramaz” dedi. Alman lideri Angela Merkel ise kendisi konuşmadı ama bir fotoğrafı göstererek Trump ile G7 liderlerinin kapışma resmini herkese gösterdi. AB ve de Kanada, ABD’nin demir çelik vergi tarifelerine karşı çıkacaklarını vurguladılar ve de onlar da ABD’ye ticaret vergisi yükleyeceklerini gündeme getirdiler.

G7 ülkeleri, 45 yıllık tarihlerinde, büyük demokrasilerin hiç ayrılma yapmadıklarını ve de bu nedenle de ABD ve Donald Trump karşısında müştereken global ticaret savaşına bile girebileceklerini de vurguladılar. ABD ise ceza olarak şimdi ilaveten otomobillere de vergi koyacağını belirtti. ABD Başkanı Trump personeline de Kanada toplantısı raporunu imzalamamalarını söyledi. Japon Başkanı Shinzo Abe ise toplantıda çok sinirli ve sert görüşmeler yapıldığını söylerken, UK Başkanı Theresa May ise çok üzücü bir toplantı yapıldığını açıkladı.

Toplantıdan ayrılan Donald Trump ise ertesi gün toplanacağı Kuzey Kore ekibiyle görüşmek için Singapur’a erkenden gittiğini ve de bunu tüm dünya için yaptığını söyledi. Ortalık iyice karışık!

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı