• $17,9412
  • €18,2452
  • 1023.54
  • 2913.3
10 Haziran 2018 Pazar

Trump G7 Zirvesi’nden erkenden ayrıldı!

Perşembe günü Kanada’daki toplantıda Donald Trump ile iki G7 üyesi ülke arasında sorun çıktı. Bunun üzerine Perşembe günü Trump, G7 zirvesini planlanandan önce terk etmeye karar verdi. Çünkü Perşembe günü iki adet dost ülkeyle ABD arasında dış ticaret vergisi kökenli kavga çıkmıştı.

Basın Sekreteri Sarah Sanders Başkan Trump’ın Kanada’yı erkenden yani cumartesi günü (dün) terk etme kararı verdiğini ve de Singapur’a da erken gideceğini basına açıkladı. Singapur’da ise Kuzey Kore lideriyle meşhur toplantısı da vardı.

Trump Perşembe günü Fransa ve de Kanada liderleriyle kavga etmişti. Trump agresif ticaret ajendasına ve vergi politikalarına devam edeceğini vurguluyordu. Bu tür kavga uzun vadeli dostluktan gelen ülkeleri birbirlerini terk emeye itebilirdi.

Fransız Başkanı Emanuel Macron bugüne kadar Bay Trump’ın Avrupa Birliği’nde en yakın dostu olmuşken, şimdi de yeni açıklanan demir ve alüminyum vergilerinden sonra G7 ülkelerini kendi aralarında bir kuvvet kurmaya teşvik etmeye başlamıştı.

Bay Macron basın mensuplarına, hiçbir şey Başkan Bay Trump’ın umrunda değil derken, hiç kimse de sonsuza kadar başta olamaz demeye başlamıştı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, G7’nin Trump hariç altısı bir araya gelince toplamı tek başına ABD’den daha büyük bir ülke oluyorlar demekle yetinmişti. Biz kendimizi nasıl organize edeceğimizi gündeme getirmeliyiz diyordu.

Kısa bir süre sonra Donald Trump Twitter’de bir yazı yazdı.

Yazıya göre Avrupa Birliği’nin ABD’ye karşı ticari fazlası 151 milyar dolardı. Amerikan’nın Avrupa Birliği’yle toplam ticaret açığı ise, mal ve hizmet toplamı da eklendiği taktirde, 2017 yılında sadece 101 milyar dolara gelmişti.

Perşembe günkü toplantıda aslında Trump Kanada Başkanı Trudeau‘yu tek başına hedef almıştı. Kanadalılar süt gibi içeceklerde bize yüzde 300 zam yapmaktaydılar diyordu. Çiftçilerimiz ve tarımı öldürüyorlar diyordu.

Trump toplantıdan ayrıldıktan sonra Başkan Trump’ın uluslararası ilşkilerdeki Yardımcısı Everett Eissenstat burada kalacak denmişti. Başkan Trump aslında cumartesi gününe kadar kalacaktı ama eleştirilere dayanamadı, ortalıktan çekildi.

Trump ile kavga başladı diyebiliriz! Gazetelere yeni konu çıktı, G7 ABD’den ayrılıyor!

<p>Mükemmel Eşleşme dizisi, TRT1'in yaz sezonunda yayınlanan iddialı işlerinden birisi. Dizinin ana

Mükemmel Eşleşme'nin Fadime'si Ayşegül Günay: 'Karadenizli kadınların damarlarında dominantlık vardır'

Sular çekilince ortaya çıktı! Bölge sit alanı ilan edilebilir

Lise öğrencileri yaptıkları dronla TEKNOFEST'te yarışacak

TEM'in ortasına çıktı kazaya neden oldu! Korku dolu anlar