• $28,8595
  • €31,5979
  • 1893.51
  • 8028.74
9 Mart 2019 Cumartesi

Trump döneminde ticaret açığı rekor kırdı

ABD’nin dış ticaret açığı 2018 yılıhda aşırı ithalatla rekor düzeye, yani 891.3 milyar dolar düzeyine çıktı. Halbuki Donald Trump işbaşına geldiğinden beri dış ticaret açığını azaltacağını da vurgulamıştı.

Örneğin global ekonominin yavaşlaması veya ABD Doları’nın aşırı değerde olması gibi faktörler yaşandı. Ama Trump da 1.5 trilyon vergi iadesiyle açığı büyüttü ve de dahil olduğu ticaret savaşları da finans açığını artırdı. Bay Trump’ın genelde kullanılmayan türden ekonomi politikaları olması, vergileri düşürmesi ve ekstra nakit kullanma nedeniyle de, ithalat artışı da sorun yarattı. Sonunda Çin ile ticaret savaşı Çin ekonomisinin yavaş gidişatı ve vergiler nedeniyle ABD ihracatını bir yılda yüzde 50 azalttı. Tabii aslında ülkelerin çoğunluğu ürettiğinden daha fazlasını tüketir. ABD ise tersine aralıkta yıllık yüzde 50 daha az ihracat yapabilmişti. Ama dış ticaret açığı üreten tüm ülkeler gibi ABD de, çok yüksek büyüklükte ithal mal almıştı.

Aralıkta 59.8 milyar dolar

ABD hizmetlerde ticaret fazlası yapsa da, AB ile mallarda açık verme ve Meksika’daki açıklar, yüzde 10 artırıyordu. Aralık ayında 59.8 milyar dolar açık vermişti. Doların değeri de yüksek olunca, Çin’in ithalatının azalması da gerçekleşmişti. Bu da ABD’nin ithalatının artmasını gündeme getirmişti. Çin malları da kurlar nedeni ucuz kalınca ABD ve Çin arasında açık, 2018 yılında 419 milyar dolar düzeyine çıkmış ve Trump’ı delirtmişti. Donald Trump diğer taraftan da Kanada, Çin, Avrupa ve de Meksika’nın ticaret fazlası elde edebilmek için ABD’de yatırım yapmakta olduğunu da vurgulamaktaydı. Tabii diğer taraftan da özellikle Çin’de devlet desteği fazlası, yabancı ürünleri bloke etme ve diğer birçok yerel yaklaşıma dayanmak ABD’nin gidişatını iyice kötülemekteydi.

Geçen hafta Trump’ın ticaret uzmanı Robert Lighthizer bir grafik çizerek herkese giderek artan ticaret açığını göstermişti. Açığın Çin nedeniyle olduğu da grafikte görülmekteydi. Geçen yıl Çin parasının dolara karşı değer kaybı da Çin’in lehine olmaktaydı. Yuan dolara karşı daha düşük değerli oldukça da ABD’nin kurtuluşu da zordu.

<p>İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan yapılan açıklamada 'Akaryakıt Kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zama

Akaryakıt kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zamanlı operasyon

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2023)

Malatya'da sonbahar tüm renkleriyle kendini gösterdi

22 kuyudan günlük 27 bin varil petrol çıkıyor! Her gün yeni bir rezerv keşfediliyor