• $13,6368
  • €15,4363
  • 781.22
  • 1927.39
12 Nisan 2017 Çarşamba

Trump birden değişiverdi galiba!

Bay Trump sadece bir vatandaş iken veya Başkan olmadan evvel, sadece bir siyasi aday iken, kamu oyunda hep bugünden farklı yaklaşımlar içinde olmuştu.

Trump yıllarca Suriye’nin iç savaşlarının ABD’nin sorunu olmadığını, Suriye’ye bulaşılmaması gerektiği fikrini hep gündeme getirmişti.

Diğer taraftan Rusya ile düşman olunmaması gerektiğini , tersine Rusya’nın bir dost olabilmesi için, girişimde bulunulması gerektiği tezini de hep gündemde tutmuş, desteklemişti.

Ve Çin’in bir dost olmadığını ve bu nedenle liderlerinin “yemekli davetlere çağrılmaması” gerektiğini bile gündeme getirmişti.

Ama birkaç gün içinde her şey değişti. Trump birkaç gün içinde hem dış hem de iç politikalarını değiştiriverdi.

Suriye’deki kargaşaya birkaç gün içinde bulaşıverdi. Suriye nedeniyle Rusya ile ABD’nin arası hızla ve yeniden açılıverdi . Ve de Çin liderini Florida’daki özel golf tesisinde yemekli bir görüşmede ağırladı.Uzlaşma var gibi gözüyor.

Ama bu değişimler sadece dış âlemle ilişkili konularda olmadı. İç politikada da değişmeler ortaya çıktı.

Kendi ekibindeki ulusalcı ve sağcı , Ortadoğu çekişmelerinden dışarısında kalınması gerektiği tezindeki, ve de Çin’e karşı engelleyici dış ticaret önlemlerin alınması düşüncesindeki stratejistler kanadındaki danışmanlarını da kenara çekti (liderleri Stephen Bannon idi ) !

Ve Rusya’nın sıkı dostu Suriye’ye havadan askeri güçle saldırarak, seçim öncesi kendisine yardım ettiği dedikodusu ortalıkta dolaşan Rusya ve Vladimir Putin ile ilişkileri de yeniden bozmuş oldu.

Yani daha evvel salt “ ABD bir numara” tezi ile tanımlanabilecek, ve “ABD bir numara” tezi dışında başka bir yaklaşımda olması beklenmeyen Trump birdenbire son derece aktif olmaya başladı.

Bu arada da Trump, Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’u da bu hafta Rusya'ya göndererek, son günlerdeki itiş kakışlı Rusya politikasını sonuçlandırmak için bir adım da attı.

Trump füze kullanarak yapılan, Suriye’nin kimyevi bomba saldırısını cezalandırma operasyonu sonrasında da , bir defalık bir yaklaşımda olacağını da medyaya yaydı. Hatta ABD uçaklarına ,Rus uçaklarının da kullandığı bombalanan hava alanında, alanın pistlerinin tahrip edilmemesi yaklaşımının emredildiği de ortaya çıktı.

Trump bu sefer Twitter’e yazmadı, ama medyada konuştu. “Ben kendimi esnek bir insan olarak görüyorum. Hiç bir konuda tek bir yaklaşımım olmadı!“ diyerek bir haftada değişmesinin normal olduğunu vurguladı. “Ne yapacağımı, ne şekilde ilerleyeceğimi de söylemeyi sevmem!” diyerek dünyanın diğer ülkelerinin liderlerini de “belirsizlik” içinde bıraktı.

Yani Trump, ABD’nin öncelikleri konusunda, sık sık eleştirdiği Obama’ya benzer söylemler içinde demek, pek yanlış olmaz.

<p class='MsoNormal'>Peki, bu karar neden önemliydi? Akşam Gazetesi Yazarı  Oğuzhan Bilgin tüm merak

Artık her yerde 'Türkiye'

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri