• $ 5,3257
  • € 6,0566
  • 230.274
  • 101.971
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54

Trump, AB’nin güvenliği ve geleceği için tehlike

Kısa vadede Avrupa Birliği’nin en önemli sorunu Donald Trump’tır. ABD Başkanı, Avrupa Birliği’nin askeri güvenliliği ve de ekonomik gücü için çok önemli ve cari bir engel oluşturmaktadır. Bu nedenle hedef Trump’ın istediğini yapmak değil, Avrupa Birliği’nin en büyük zayıflığı olan dayanıklılık zaafını ortadan kaldırmaktır.

Avrupa’nın öncelikli iki sorunu, savunma harcaması sorunu ve de euro bölgesinin büyük cari denge yüksekliğidir. Almanya sorunların her ikisinde de temel bir rol oynamaktadır. Ama sorun Avrupa Birliği çerçevesinde incelenecek ama sorunlar Avrupa Birliği’nin bütünü göz önüne alınarak gündeme getirilecektir.

Avrupa’nın en büyük üç üyesi, yani Almanya, İtalya ve İspanya 2006 yılında NATO Zirvesi’nde kabul ettikleri milli gelirin yüzde 2’si oranında brüt domestik savunma harcamasını gerçekleştirememişlerdi. Geçen yıl Almanya yüzde 1.22 harcama yapmıştı, İtalya ise yüzde 1.13 ve İspanya da yüzde 0.92 düzeyinde kalmıştı.

Almanya'nın savunma harcaması oranının artırılmasının Trump ile bir alakası yok. Almanya’nın savunma harcaması artırmasının bir gereği Bundeswehr denen, ordunun gereksinmesi olması. Yıllarca harcama azaltması, sadece birkaç adet savaşa hazır uçak sahibi bıraktı. İkincisi ise, AB ciddi savunma kapasitesi gerçekleştirecekse, Almanya, İtalya ve İspanya kendi tüm paylarını gerçekleştirmek zorunda. Dış ticarete bakıldığında ise büyük ve de artan cari denge fazlası ABD’nin ticaret vergileri ve de ödeme taleplerinin artmasına yol açmakta. Euro Bölgesi’nin cari denge fazlası yüzde 3.9 kadardı. Bu durum da Trump’ın mesela Avrupa’da üretilen otomobillerden ek vergi toplamasına yol açıyordu.

Volkswagen, vergiler nedeniyle üretimi Avrupa’dan ABD’ye taşıyacağını söylüyordu. Harley Davidson ise motorsiklet üretimini ABD’den çıkartıp Avrupaya taşıyacaktı. Tabii Harley Davidson Volkswagen’den çok çok küçüktü.

Emanuel Macron, Euro Bölgesi’nin Angela Merkel’ini reformlar için ikna etmeye çalışmıştı. Merkel’i, domestik yatırım ve de ve savunma harcamalarını teşvik etmeye döndürmeye çalışmıştı.

AB savunma harcamalarının artırılması ve cari denge fazlasının azaltılması gerekiyordu. Cari denge fazlası yüzde 4 düzeyinden yüzde 2’ye indirilmeliydi.

Ancak AB, Donald Trump’ı durduracak bir güce de sahip değildi.

Pendik’te iddiaya göre aralarında alacak verecek meselesi olan şahısların kavgası kanlı bitti. Alaca

Silahla yaralanan kişiyi yerde defalarca tekmeledi

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Venezuela olası ABD hava saldırısına karşı füzelerini aktifleştirdi

Kahraman şehit Ömer Halisdemir 45 yaşında!