• $9,3118
  • €10,853
  • 529.749
  • 1429.85
9 Mayıs 2013 Perşembe

Topun ağzındaki son euro ülkesi Slovenya!

Euro'da G.Kıbrıs sonrası, yeni kurbanın kim olacağı tartışılmaya başlanmışken, gündeme birdenbire, 2 milyon nüfusla Slovenya oturdu. Avusturya, Hırvatistan, İtalya ve Macaristan ile sınırı olan ülke 1991'de Yugoslavya'dan koparak bağımsızlığını elde etmiş. 2004 yılında AB üyesi olan ve 2007'de de euroya girmiş, küçük ama sanayileşmiş ve eğitimli ve ilginç bir ülke. Bugün Batı medyasına göre Slovenya euro bölgesinde kurtarma operasyonu peşinde koşabilecek altıncı ülke olmaya aday. Slovenya kolay ve ucuz kredi, konut ve inşaat sektörü balonu ve bankacılık krizi gibi olgular nedeniyle, bugün uçurumun kenarında görülüyor. Slovenya aynen İrlanda ve İspanya'nın yolundan geçmekte!

AVRUPA ZARAR VERDİ
Ülkenin 2012 sonu verileri ile toplam GSYİH sayısı satınalma gücü paritesi 58 milyar dolar kadar, kişi başına geliri ise gene 29 bin dolar. GSYİH sayısı nominal kurla 45 milyar dolar. Ülkenin bankacılığının toplamı 6.8 milyar dolar. Saklanmasına rağmen ülkenin yıllık milli gelirinin yedide batık kredi. Krizin başladığı 2009'da Slovenya yüzde 8 daralmıştı sonra toparlansa da 2012 yılında yeniden resesyona düşmüş, işsizlik de yüzde 12 düzeyine yükselmiş. 2013'te Avrupa'nın beş büyük ekonomisinin resesyonda olması da Slovenya'ya zarar veriyor. Çünkü 2012 toplam ihracatları 28 milyar dolardı ve bunun yüzde 20'si Almanya, yüzde 12'si İtalya'ya yüzde 8 kadarı Avusturya'ya olmak üzere nerede ise tümü krizdeki Batı Avrupa ülkelerine. Geçmişte 18 milyar dolar kadar doğrudan yabancı sermaye almış ülkenin döviz rezervi sadece 1.1 milyar dolara inmiş. İthalatı ise 31 milyar dolar. 

AŞIRI DEVLETÇİLER
Ekonomilerinin en zararlı zararlı özelliği devletin özelleştirmelerde milliyetçi davranıp kamu şirket ve mallarını bu kendi vatandaşlarına, kamu bankası kredisi vererek satmaları Bu şirketlerin ve bankalarının çoğu battı. Ülkede devlet bütçesinin harcamaları GSYİH oranı olarak yüzde 45 civarında ve 20 milyar dolar kadar gelir ve 22 milyar dolar kadar da kamu gideri var. Ama kamu borcu GSYİH sayısının yüzde 47, toplam dış borç ise 61 milyar dolar. Geçen hafta Moody's bankaların durumunu gündeme getirerek Slovenya'nın kredi notunu 'çöp' seviyesine indirdi. Bir ay önce iş başına gelen genç Başbakan Bayan Alenka Bratusek acilen, yıl sonuna kadar ülkeyi 3.5 milyar dolarlık, 10 yıl vadeli ve euro cinsinden yüzde 6 faizli bir tahvil ihraç etti. Aynı vade ve miktar için Almanya'nın faizi yüzde 1.2! Israrla "Kurtarma operasyonuna gereksinmemiz yok, G.Kıbrıs'a benzemiyoruz, fakat  destek de bekliyoruz!" söylemi ile, Slovenya'nın batık kamu bankalarını satmayı ve bir de "kötü banka" yaratıp bankaların batık kredilerini oraya almayı birinci öncelik haline getirdiğini açıkladı. Kamu şirketlerini satın alacaklara kredileri veren ve ülkenin en büyük bankası olan kamu bankası Nova Lujblijanska Banka veya kısa adı ile N.L.B. olmuştu. Geçen yıl bankanın yönetimi değişti, ama kaderi değişmedi, banka batık! Bankanın yeni Genel Müdürü Janko Medja basına "Kredileri adeta bedava vermişiz!" diyerek durumu açıkladı. Yani hiç risk analizi yapılmadığını vurguluyordu! Avrupa Merkez Bankası, Slovenya'yı sorunları örtbas etmeye çalıştığı için cezalandırmayı da düşünüyor.

<p>Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yoğun  bakım yatak kapasitesi 3 kat arttı. 11 yataklı erişkin yoğun b

Cerrahpaşa'ya yeni yoğun bakım

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi

Bufalonun hatası canına mal oluyordu! İşte o anlar...

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu