• $7,4266
  • €9,0115
  • 442.635
  • 1540.21
18 Temmuz 2012 Çarşamba

Tarım dışı işsizlik yatay!

TUİK nisan dönemi istihdam ve işsizlik verilerini yayınladı. Bu veriler aslında mart, nisan ve mayıs aylarının ortalaması ve nisan ayı olarak yayınlanıyor.
Bahçeşehir Ünivesitesi Toplumsal ve Ekonomik Araştırmalar Merkezi 'betam' ise gelişmelerin analizini daha güvenilir olan tarım dışı ve mevsimlik düzeltilmiş verilere göre yapmakta.
Dr.Seyfettin Gürsel, Dr.Gökçe Uysal ve araştırmacı Ayşenur Acar tarafından hazırlanan not özetle mevsim etkilerinden arındırılmamış ve tarım ve tarım dışı toplamını içeren verilerde işsizlik oranı 0.9 puan düşerek yüzde 9 olarak gerçekleştiğini, ama betam'ın yakından izlediği mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işsizliğin mart 2012 döneminde yüzde 11,3'den nisan 2012 döneminde yüzde 11,2 seviyesine düştüğünü gösteriyor.  Düşük büyümeye paralel olarak hizmetler ve sanayi sektörlerinde istihdam artışları zayıflamış durumda, ancak inşaat sektöründeki istihdam artışı tarım dışı işsizliğin artmasını engellemiş görünüyor.  

Tarım dışı işgücü piyasasında yavaşlama

TÜİK'in 16 Temmuz'da açıkladığı işgücü verilerine göre Nisan 2012 döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, tarım dışı işgücü 458 bin (yüzde 2,2), tarım dışı istihdam 694 bin kişi (yüzde 3,9) artmış, tarım dışı işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 236 bin azalarak 2 milyon 325 bine düşmüştür. Son üç dönemdir yavaşlayan istihdam ve işgücü artışlarına paralel olarak tarım dışı işsizlik yavaş da olsa düşmekte.

"grafik.20120717230523.jpg"

İşsizlik yatay seyrediyor
Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre nisan döneminde mart dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 109 bin artarak 20 milyon 888 bine ulaşmıştır. Tarım dışı istihdam ise 119 binlik bir artışla 18 milyon 543 bine ulaşmıştır. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 10 bin azalmış, tarım dışı işsizlik oranı 0,1 puan gerileyerek yüzde 11,3'den 11,2'ye düşmüş. İstihdam artışları yavaşlarken işgücündeki artışların da yavaşlamış olması tarım dışı işsizlik oranındaki düşüşleri sınırlamakta. 

Kariyer.net verilerine göre gelecek dönemde tarım dışı işsizlik yatay
Bundan önceki araştırma notlarında Kariyer.net tarafından açıklanan ilan başına yapılan başvuru sayısını mevsim ve takvim etkilerinden arındırılıyordu. Ancak, nisan ayından itibaren teknik problemlerden ötürü toplam başvuru sayısında gözlemlenen yapısal bir kırılma nedeniyle bir süre için toplam ilan sayısını kullanılıyor. Geçen ay Kariyer.net tarafından açıklanan rakamlar Nisan 2012 döneminde tarım dışı işsizliğin düşeceğine işaret etmekteydi. Nisan dönemi verileri bu öngörüyü doğruladı. Bu ayki veriler ise Mayıs 2012 döneminde işsizlikte az da olsa bir artış olasılığına işaret ediyor. Son birkaç ay beraber değerlendirildiğinde tarım dışı işgücü piyasasının önümüzdeki dönemde de yatay seyredeceği düşünülüyor..

İnşaatta bir dönemde yüzde 5,8 istihdam artışı
Mevsim etkilerinden arındırılmış sektörel verilere göre inşaat istihdamı bu dönemde 91 bin artmış. Mart döneminden nisan dönemine yüzde 5,8'lik bir artış söz konusu. Ekim 2011 döneminden bu yana düşmekte olan inşaat istihdamının bu ölçüde yüksek artış göstermesi oldukça şaşırtıcı. Bu gelişme inşaat sektörünün yakından takip edilmesi gerektiğine işaret ediyor.
Hizmetler ve sanayi istihdamında ise sırayla 12 bin ve 17 binlik artışlar var. Düşük büyüme rejiminin hizmetler ve sanayi sektörlerine yansıdığı ancak inşaattaki anormal artışın tarım dışı işsizliğin artmasını engellediği görülüyor.
Nisan 2012 döneminde tarımdaki 40 binlik istihdam artışı ise Eylül 2011'den beri süregelen düşüşün durduğu şüphesini uyandırıyor.

<p>Türkiye'nin aşı haritası erişime açıldı. Vatandaşlar bunun  takibini nasıl yapabilir? İ<span>ki d

Aşının koruyuculuğu ne zaman başlar?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Beş asırlık Tarihi Maraş Çarşısı'nın dış cephesi yenileniyor

Başkan Erdoğan, Elazığ'da deprem konutları anahtar teslim törenine katıldı