• $13,5299
  • €15,3206
  • 798.084
  • 1910.29
19 Eylül 2012 Çarşamba

Tarım dışı işsizlik düştü ama artacak!

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'betam' işsizlik ve istihdam konusunda tarım istihdamının dinamikleriyle tarım dışı istihdamın dinamiklerinin farklı olduğu gözleminden hareket ederek, analizlerinde önemli olanın tarım dışı istihdam olduğunu vurguluyor.  
Diğer taraftan da TÜİK de üç aylık verinin ortalamasını almakta. Bu nedenle Haziran 2012 verileri aslında mayıs, haziran ve temmuz  aylarının ortalamasını temsil ediyor. Ayrıca analiz yaparken de büyümeden istihdama geçişte bir zaman gecikmesi olduğunun da göz önüne alınması gerek.
Betam araştırmacıları Dr.Seyfettin Gürsel, Dr.Gökçe Uysal ve Ayşenur Acar tarafından incelenen mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlara göre yapılan özet, tarım dışı işsizliğin Mayıs 2012 döneminde yüzde 11,2'den Haziran 2012 döneminde yüzde 11 seviyesine hafifçe gerilediğini  gösteriyor. Yani uzunca bir süredir yatay seyreden tarım dışı işsizlikte bir miktar gerileme kaydedilmiş.
Ancak yavaşlayan büyümeye paralel olarak ve beklendiği gibi tarım dışı işsizlikteki düşüşün yavaşladığı görülüyor. Kariyer.net tarafından açıklanan veriler ise temmuz döneminde tarım dışı işsizliğin artabileceğine işaret ediyor.
TÜİK'in 17 Eylül'de açıkladığı işgücü verilerinde Haziran 2012 (Mayıs - Haziran - Temmuz) döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, tarım dışı işgücü 410 bin (yüzde 2), tarım dışı istihdam 721 bin kişi (yüzde 3,9) artmış, tarım dışı işsiz sayısı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla 311 bin azalarak 2 milyon 161 bine düşmüş. Durum grafikte gösteriliyor.

"gokce.20120918231036.jpg"

Tarım dışı işgücü ve tarım dışı istihdamın tarım dışı işsiz sayısı değişimine etkisi (yıllık)
Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre haziran döneminde mayıs dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 52 bin artarak 20 milyon 966 binden 21 milyon 18 bine yükselmiş. Tarım dışı istihdamı ise 75 binlik bir artışla 18 milyon 698 bine ulaşmış. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 23 bin azalarak, tarım dışı işsizlik oranı yüzde 11 seviyesine gerilemiş. Büyümenin işgücü piyasasına nispeten geç yansıdığını biliyoruz. Dolayısıyla yavaşlayan büyümenin istihdama etkisinin önümüzdeki dönemlerden itibaren hissedileceğini tahmin etmek zor değil.

"gokce1.jpg"

Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işgücü, istihdam ve işsizlik oranı
TEMMUZDA ARTIŞ NORMAL
Kariyer.net tarafından açıklanan toplam iş ilanı sayısının mevsim ve takvim etkilerinden arındırıldığında Ağustos 2012'de kayda değer düşüş göstermesi tarım dışı işsizlikte bir artışa işaret ediyor. Önümüzdeki ay açıklanacak olan TÜİK Temmuz 2012 dönemi verileri haziran, temmuz ve ağustos aylarının ortalamasından oluşacak. Kariyer.net'in verilerinin işaret ettiği işsizlik artışının temmuz dönemi 2012 tarım dışı işsizlik rakamlarına yansımasını bekleniyor.

<p class='MsoNormal'> </p>

Galatasaray kötüye gidiyor

Hurdalıktan alınan arabanın muhteşem değişimi

Sırları çözülemeyen birbirinden ilginç fotoğraflar! Gerçek oldukları iddia ediliyor

Kendisi küçük etkisi çok büyük! Kansere savaş açıyor