• $17,8792
  • €18,4298
  • 1026.62
  • 2829.58
19 Kasım 2012 Pazartesi

Tarım dışı işsizlik bir yıldır yatay!

Türkiye 2010 yılında neredeyse yüzde 10 ve 2011 yılında yüzde 8.5 büyürken, kredi balonunun yüzde 35-40 artışa yükselmesinden ve cari açık/GSYİH oranının rekor yüzde 10 düzeyine ulaşmasından sonra tarihimizde ilk defa cari denge açığını krizle değil, kendi çabamızla attığımız politika adımlarıyla, krediyi ve dolayısıyla büyümeyi daraltarak düşürmekte. Büyümeyi yüzde 3 civarına çekmiş bulunuyoruz. Böyle bir yaklaşım sonucu  beklenen ne tür değişikliklerdir?
Birincisi krediyi kısınca tüketimi ve ithalatı kıstığınızdan KDV ve ÖTV tahsilatı, yani vergi gelirleri düşer ve bu nedenle bütçe açığı artar. Diğer taraftan bütçe açığını düzeltmek için bazı kalemlere zam yaptığınızda enflasyon biraz yukarı çıkar. Büyümenin yavaşlaması sonucu olarak da işsizlik oranı önce yatay gitmeye başlar, sonra da biraz artış sergiler. Bu değişimlerin tümü şu anda ülkemizde görülmekte. Tabii yukarılardakilere ek olarak da  ülkemizde yaygın 'rating artışı sonucu döviz girer, TL değerlenir ve dış denge yeniden bozulur' korkusu var. Bu korku Merkez Bankası'nın kış uykusuna yattığı varsayımına dayanıyor. Merkez Bankası'nın neler yapacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Krizde tarıma dönüş var
Bilindiği gibi Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'betam' toplam işsizlik rakamı yerine mevsimlik etkilerden arındırılmış 'tarım dışı işsizliğin' istihdamın gidişatını daha iyi aksettirdiğini düşünüyor. Çünkü kriz dönemlerinde aileye, yani tarıma geri dönüş yaşanıyor.  
Betam araştırmacıları S.Gürsel, G.Uysal ve A.Acar ağustos verilerinde tarım dışı işsizliğin yatay gittiğini görmekteler.

Tarım dışı adeta yatayda
Mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlar, tarım dışı işsizliğin Ağustos 2012'de yüzde 11.4 seviyesinde kaldığını gösteriyor. Ağustos döneminde temmuz dönemine kıyasla tarım dışı işgücü 78 bin, tarım dışı istihdam ise 65 bin artmış, böylece tarım dışı işsizlik adeta yatay seyretmiş. Sanayi istihdamında küçük kayıplar olmasına karşın hizmetlerde ve inşaatta istihdam artışları tarım dışının artmasını engellemiş. 
TÜİK'in açıkladığı işgücü verilerine göre Ağustos 2012 döneminde, tarım dışı işgücü 563 bin (yüzde 2,7), tarım dışı istihdam 623 bin kişi (yüzde 3,4) artmış, tarım dışı işsiz sayısı 60 bin azalarak 2 milyon 395 bine düşmüş. Bir süredir genel eğilimine kıyasla yavaşlamış olan tarım dışı işgücündeki artış tekrar hızlanmış. Ağustos döneminde temmuz dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 78 bin artarak 21 milyon 30 binden 21 milyon 108 bine yükselmiştir. Tarım dışı istihdam ise 65 binlik bir artışla 18 milyon 697 bine ulaşmıştır. Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 13 bin artmış, tarım dışı işsizlik oranı yüzde 11,4'te kalmıştır.
Betam daha erken tahmin yapabilmek açısından TÜİK verilerine ilaveten Kariyer.net tarafından açıklanan açık pozisyon başına başvuru sayısı verilerine de bakmaktadır. Mevsim etkilerinden arındırılmış rakamlara göre açık pozisyonlarda bir azalış olmasına rağmen başvuru sayısındaki artışın nispeten zayıflamasıyla açık pozisyon başına başvuru sayısı eski seviyesinde kalmış.

<p> </p>

Cemevi provokasyonlarının perde arkası

Meryem Uzerli'den milyon dolarlık paylaşımlar! O fotoğraflar Instagram'ı salladı

Türkiye'nin en yakışıklı jönü belli oldu! Burak Özçivit listeye bile giremedi

Defne Samyeli'den hayranlarına müjde: Bu yıl 3 single çıkarmış olacağım