• $16,7328
  • €17,7131
  • 988.822
  • 2527
20 Ağustos 2012 Pazartesi

Tarım dışı işgücü trendi yatay!

Son dönemde ülke içinde ve ülke dışında o kadar çok veri peş peşe yayınlanıyor ki hepsini analiz etmek ve okurlarımız için özetleyerek sütuna aktarmak oldukça zaman gerektiriyor. 
Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi 'betam' araştırmacıları Dr. Seyfettin Gürsel, Dr. Gökçe Uysal ve Ayşenur Acar tarafından hazırlanan ve bayram öncesinde ilan edilen TÜİK istihdam sayılarının analizini yapan bir rapor hazırladılar. Biz de bulgularının özetini aşağıya alıyoruz. 
Bilindiği gibi 'betam ' tarım dışı işsizliğin istihdam trendlerini daha iyi aksettirdiği tesbiti nedeniyle analizinde mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı istihdam rakamlarını kullanarak değişmeleri izliyor.
Veriler mevsimsellikten arındırılmış  tarım dışı işsizliğin Mayıs 2012 döneminde yüzde 11,2 seviyesinde olduğunu gösteriyor. Bu arada hem toplam işsizliğin hem tarım dışı işsizliğin yatay seyrettiği görülüyor. Üstelik derlenen Kariyer.net verilerine dayanarak bu yatay seyrin önümüzdeki dönemde de devam etmesini beklemek de gerekiyor.
Sektörel ayrımda ise sanayide istihdam kayıpları, hizmetlerde ve inşaat sektöründe ise istihdam artışları kaydedildiği gözlemleniyor.

TARIM DIŞI İŞGÜCÜ PİYASASINDA YATAY SEYİR
TÜİK'in 15 Ağustos'ta açıkladığı işgücü verilerine göre Mayıs 2012 (Nisan - mayıs - haziran aylarının ortalaması ) döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, tarım dışı işgücü 465 bin (yüzde 2,3), tarım dışı istihdam 747 bin kişi (yüzde 4,1) artmış, tarım dışı işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine kıyasla 282 bin azalarak 2 milyon 196 bine düşmüş.

TARIM DIŞI İŞSİZLİKTE DÜŞÜŞ YOK
Mevsim etkilerinden arındırılmış verilere göre mayıs döneminde, nisan dönemiyle kıyaslandığında tarım dışı işgücü 66 bin artarak 20 milyon 961 bine ulaşmıştır. Tarım dışı istihdam ise 71 binlik bir artışla 18 milyon 618 bine ulaşmıştır.
Bu gelişmeler sonucunda tarım dışı işsiz sayısı 5 bin azalmış, tarım dışı işsizlik oranı yüzde 11,2 seviyesinde kalmıştır.
Tarım dışı işsizlik oranının Aralık 2011'den beri oldukça yatay seyretmekte olduğu göze çarpmakta.
Mevsim etkilerinden arındırılmış tarım dışı işgücü, istihdam ve işsizlik oranı
Kaynak: TÜİK, Betam
Kariyer.net verilerine göre tarım dışı işsizlikteki yatay seyir devam edecek.
Bundan önceki araştırma notlarında 'betam' Kariyer.net tarafından açıklanan ilan başına yapılan başvuru sayısını mevsim ve takvim etkilerinden arındırıyordu. Ancak, nisan ayından itibaren teknik problemlerden ötürü toplam başvuru sayısında gözlemlenen yapısal bir kırılma nedeniyle bir süre için toplam ilan sayısını kullanıyor.
İncelemelerin sonucuna göre Kariyer.net'in verilerinde de, tarım dışı işsizlik oranındaki yatay seyirin önümüzdeki dönemde de devam etmesini beklemek gerektiği gözüküyor.

"grafik.20120819221343.jpg"

<p>AKŞAM  TV'den Can Yıldız anlamlı organizasyona ev sahipliği yapan Beykoz Belediye  Başkanı Murat

PEDALLAR SAVAŞ MAĞDURU ÇOCUKLAR İÇİN ÇEVRİLDİ

Karahantepe geçici çatıyla korunma altına alınacak

Her gün iki tane yumurta tüketirseniz... İşte vücudunuza etkileri

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Milyonlarca kişi tarafından izlendi